fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Tatuaż z niższą stawką VAT - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Przedsiębiorca wykonujący indywidualne i niepowtarzalne dzieło ma prawo do podatkowej preferencji.

Jeśli tatuaż jest utworem w świetle przepisów prawa autorskiego, jego wykonawca naliczy klientowi tylko 8 proc. VAT. Inaczej będzie, jeśli to jedynie powielenie już istniejącego i ogólnodostępnego wzoru. Wtedy podatek wynosi 23 proc. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią prowadzący jednoosobową działalność mężczyzna. Ma salon tatuażu, w którym przyjmuje klientów. Zastanawia się, jak opodatkować swoje usługi.

Czy przysługuje mu obniżona 8-proc. stawka VAT? Mężczyzna twierdzi, że tak. Powołuje się na przepis mówiący o usługach twórców i artystów wykonawców. Argumentuje, że każdy tatuaż ma indywidualne i spersonalizowane cechy, jest więc utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Po jego wykonaniu następuje przekazanie autorskich praw majątkowych na klienta.

Co na to fiskus? Przypomniał, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, ustalony w jakiejkolwiek postaci. Może być nim również tatuaż mający indywidualny charakter. Jeśli ten warunek jest spełniony i następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych, wykonawca może stosować obniżoną stawkę VAT.

Podstawą do przyjęcia obniżonej stawki podatku w tej sytuacji jest załącznik nr 3 do ustawy o VAT. Są tam wymienione usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, bez względu na symbol PKWiU.

Skarbówka zastrzegła jednak, że nie każdy tatuaż spełnia przesłanki utworu. Może to być przecież zwykła kopia istniejącego już, ogólnodostępnego wzoru, np. obrazu czy zdjęcia. Jego wykonanie sprowadza się wtedy zwykle do mechanicznego odwzorowania szablonu na ciele klienta, czyli pozbawione jest twórczego i indywidualnego charakteru. W takiej sytuacji niższa stawka VAT nie przysługuje.

Numer interpretacji: 0114-KDIP1-1.4012.602.2019.2.RR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA