Od 1 lipca obowiązuje nowy przepis w prawie zamówień publicznych, który sprawia wykonawcom trudności. Chodzi o art. 91 ust. 3a, zgodnie z którym wykonawca, składając ofertę, informuje zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u niego obowiązku podatkowego (w VAT). Zgodnie z tym przepisem w nowym brzmieniu zamawiający powinien też wskazać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz ich wartość bez kwoty podatku.

W przetargu, który dotyczył m.in. dostawy przenośnych komputerów, wykonawca nie podał takiej informacji. Gdy jego oferta została odrzucona, przekonywał, że nie była to słuszna decyzja. Podkreślał, że zamawiający był świadom, iż będzie obciążony takim podatkiem (bo od 1 lipca 2015 r. procedura tzw. odwróconego VAT została rozszerzona m.in. na komputery przenośne). Zdaniem przedsiębiorcy zamawiający powinien go poprosić o wyjaśnienia. W formularzu ofertowym podał bowiem cenę z VAT, nie wyszczególnił tylko, jaka część podatku powinna zostać rozliczona przez zamawiającego.

Krajowa Izba Odwoławcza oceniła, że odrzucenie oferty było właściwe. Uznała, że zamawiający nie musiał żądać wyjaśnień. Brak wymaganej przez przepisy informacji nie może też być potraktowany jako oczywista omyłka pisarska.

sygnatura akt: KIO 2422/15