fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Stawka VAT od domku na kółkach to 23 a nie 8 proc.

123RF
Umeblowane i podłączane do mediów przystosowane do stałego mieszkania domki mobilne są opodatkowane VAT w wysokości 23 proc., a nie 8 proc., jak ich związane z działką odpowiedniki.

Bez stałego związania domu z gruntem nie ma możliwości preferencyjnego opodatkowania jego sprzedaży. Tak odpowiedziała Izba Skarbowa w Katowicach przedsiębiorcy produkującemu domy mobilne, zbudowane na platformach na kołach.

Na nic się zdała rozbudowana argumentacja o zasadzie neutralności VAT, zakazującej różne opodatkowanie konkurencyjnych względem siebie towarów i usług. Fiskus nie neguje możliwości mieszkania w obiektach sprzedawanych przez firmę. Od sprzedaży chce jednak 23 proc. podatku.

Przedsiębiorca, pytając o stawkę VAT, opisał, że zamierza oferować, w szczególności ludziom młodym, całoroczne domy do sprzedaży lub wynajmu. Domki mają być tworzone na indywidualne zamówienia. Do zamieszkania w zamontowanym na ramie wyposażonej w koła domku nie będzie potrzebne posiadanie własnej działki. Twierdził, że dzięki temu mogą powstać dobrze zlokalizowane całe campusy.

W proces produkcji miał być zaangażowany architekt, tworzący na początku indywidualny projekt. Ten trafiałby do producenta naczep, który miałby wytworzyć podstawę domku, przy założeniu, że jej wymiary muszą umożliwiać przemieszczanie go po drogach publicznych. Naczepa trafiałaby do firmy produkującej drewniany szkielet z drewna, a później ewentualnie do stolarza montującego meble. Domy miały być wyposażone w przyłącza mediów – gaz, wodę, prąd (w tym nawet panele słoneczne), a nawet mały kominek na drewno.

Przedsiębiorca uznał, że sprzedaż domków będzie opodatkowana VAT w wysokości 8 proc., tak jak mieszkania do 150 mkw. i domy do 300 mkw.

W opcji wyposażenia domku w meble trwale z nim związane również wartość tych mebli będzie obciążona niższą daniną.

Izba powołała się na prawo budowlane i klasyfikację obiektów budowlanych i przyjęła, że obiekty budownictwa mieszkaniowego opodatkowane preferencyjnie to budynki mieszkalne stałego zamieszkania. Uznała też, że przepisy budowlane jako jedną z cech definiujących budynek wskazują jego połączenie z gruntem w sposób trwały. Domy mobilne z samego założenia nie mogą więc kwalifikować się do tej kategorii.

Zgodziła się natomiast z przedsiębiorcą, że jeśli klient zdecyduje się na zakup umeblowanego domku, nie powinno się rozdzielać kwoty należnej za domek i wyposażenie do celów odrębnego opodatkowania. Oznacza to natomiast stawkę 23 proc., a nie, jak chciał pytający, 8 proc.

numer interpretacji: 2461-IBPP2.4512. 804.2016.2.BW

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA