fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Lekarz podwykonawca wystawi koledze rachunek VAT

123RF
Lekarz badający na zlecenie innego lekarza jego pacjentów przy użyciu rezonansu magnetycznego nie ma obowiązku używania kasy fiskalnej. Nie musi też wystawiać faktur.

Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła w interpretacji zasady rozliczenia dwóch współpracujących ze sobą lekarzy. Z pytaniem zwrócił się podatnik prowadzący indywidualną praktykę lekarską. Świadczy usługi badania rezonansu magnetycznego na rzecz pacjentów innego lekarza, także prowadzącego indywidualną praktykę. Badania są niezbędne do prawidłowej diagnozy i leczenia. Pacjenci płacą za badanie lekarzowi kierującemu. Opłaty te są rejestrowane na kasie fiskalnej. Następnie wnioskodawca wystawia rachunek koledze.

Wnioskodawca podkreślił, że nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Świadczone przez niego usługi są usługami medycznymi zwolnionymi z VAT. Celem ich wykonywania jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia.

Wystąpił o interpretację, by potwierdzić prawidłowość dokonywanych przez niego rozliczeń. Zapytał, czy jako podwykonawca może wystawiać rachunki dla lekarza zlecającego badanie, bez konieczności dodatkowego rejestrowania opłat na kasie fiskalnej.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał jego stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że obowiązek ewidencjonowania transakcji za pomocą kas rejestrujących dotyczy transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych. W tym przypadku nabywcą jest inny przedsiębiorca. Jeśli więc wnioskodawca nie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych, to nie ma obowiązku stosowania kasy.

Zgodnie z 106b ust. 2 ustawy o VAT podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej z podatku. Musi natomiast – na żądanie kupującego lub usługobiorcy – wystawić rachunek. Mówi o tym art. 87 § 1 ordynacji podatkowej.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał na tej podstawie, że to do lekarza należy decyzja, czy wystawi koledze po fachu fakturę VAT czy rachunek. Przepisy nie wymagają od niego dokumentowania transakcji fakturą.

Nie ma przeszkód, aby wnioskodawca wystawił fakturę dobrowolnie. Jeśli się na to nie zdecyduje, to może wystawić rachunek – czytamy w interpretacji.

numer interpretacji: 2461-IBPP3.4512. 694.2016.2.MN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA