Utrata ulgi w VAT przy wymianie kas w gminnych jednostkach

Gminie, której jednostki stosują już kasy rejestrujące, nie przysługuje prawo do ulgi na zakup nowych.

Publikacja: 08.01.2019 01:00

Utrata ulgi w VAT przy wymianie kas w gminnych jednostkach

Foto: 123RF

Gminę, która w ramach procesu centralizacji przejęła prawa i obowiązki jednostek posiadających kasy rejestrujące należy uznać za podmiot kontynuujący działalność, u którego już kiedyś wystąpił obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych. Oznacza to, że w przypadku instalowania nowych kas, ulga już nie przysługuje – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Kr 1153/18.

Czytaj też:

Kasa fiskalna nie musi być obowiązkowa, gdy klient nie płaci gotówką

Zwolnienia stołówek od VAT i od kas fiskalnych

NSA: MOPS bez kasy fiskalnej

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku VAT. We wniosku wskazała, że w ramach działalności prowadzonej przez jednostki organizacyjne dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W zakresie sprzedaży dokonywanej przez jednostki zobowiązane do stosowania kas rejestrujących w okresie przed tzw. centralizacją, sprzedaż tę gmina ewidencjonuje za pomocą kas tych jednostek. W zakresie natomiast sprzedaży dokonywanej przez jednostki, które przed centralizacją były zwolnione z obowiązku stosowania kas, gmina kontynuuje korzystanie z takiego zwolnienia, na podstawie § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia MF z 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Gmina planuje zakup kas rejestrujących do używania przez jednostki, które dotychczas korzystały ze zwolnienia w tym zakresie. Gmina zapytała, czy zachowa prawo do ulgi z tego tytułu. Sama stanęła na stanowisku, że ulga będzie jej przysługiwała.

Stanowisko organu podatkowego

Dyrektor KIS w interpretacji z 27 sierpnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.371.2018. 1.MD, uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu powołał art. 111 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy, którzy rozpoczną stosowanie kas rejestrujących w obowiązujących terminach, mogą odliczyć kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia tego ewidencjonowania. W ocenie organu podatkowego powyższe oznacza, że odliczenie (ulga) przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem obowiązku ewidencjonowania powstającego u danego podatnika po raz pierwszy. Prawo do skorzystania z ww. ulgi jest więc prawem przysługującym podatnikowi jednorazowo w trakcie jego działalności gospodarczej. Nabycie i zgłoszenie kolejnych kas, po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania, nie uprawnia do ponownego skorzystania z ulgi. Odnosi się to także do sytuacji, w której podatnik dokonuje rozszerzenia działalności, w związku z czym instalowane są nowe kasy.

Gmina wskazała, że przed centralizacją jej jednostki organizacyjne posiadały kasy rejestrujące, natomiast z dniem dokonania centralizacji gmina i jednostki stały się jednym podatnikiem, który w wyniku sukcesji nabył prawa i obowiązki po swoich jednostkach organizacyjnych. Gmina nie spełnia zatem warunku instalowania kas po raz pierwszy. Wejście w życie ustawy centralizacyjnej mogło być przyczyną konieczności zakupu przez jednostki samorządowe znacznej liczby kas rejestrujących i z tego względu ustawodawca przedłużył ww. ustawą czasową partycypację budżetu państwa w kosztach zakupu tych kas, w przypadku ich zakupu do 30 czerwca 2017 r. W odniesieniu natomiast do kas zakupionych po tej dacie, brak jest przepisów pozwalających na skorzystanie z ulgi w przypadku, gdy w danej gminie obowiązek stosowania kas już powstał.

Wyrok WSA

Na powyższą interpretację gmina wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który zgodził się ze stanowiskiem organu i skargę gminy oddalił. W ustnym uzasadnieniu podkreślił, że należy w pełni podzielić stanowisko, zgodnie z którym z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT wynika, że tylko podatnicy rozpoczynający stosowanie kas fiskalnych mogą odliczyć kwotę wydatkowaną na ich zakup. W przedmiotowej sprawie natomiast gmina nie rozpoczynała rejestrowania obrotu za pomocą kas rejestrujących, obowiązek taki bowiem na niektórych jednostkach gminy ciążył już wcześniej, a w ramach centralizacji gmina obowiązek ten przejęła. Po centralizacji zatem miała już w swoich zasobach kasy rejestrujące używane do ewidencjonowania. Z tego względu nie będzie już mogła korzystać z tej ulgi. Wyrok nie jest prawomocny.

sygnatura akt: I SA/Kr 1153/18

Komentarz eksperta

Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ustawodawcy oraz Ministerstwu Finansów nie do udało się wypracować spójnego rozwiązania kwestii kas rejestrujących w samorządach. Odnośnie do przypadku będącego przedmiotem omawianego wyroku można przyjąć, że tak długo jak zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych przez jednostki organizacyjne korzystające z takiego zwolnienia przed centralizacją będzie kontynuowane, problem konieczności zakupu nowych kas przy jednoczesnym braku możliwości skorzystania z ulgi nie będzie powszechny. Znaczenie poważniejszy wydaje się problem wymiany kas przez jednostki już zobowiązane do ich stosowania. Kasy zakupione i stosowane przed centralizacją zostały zafiskalizowane na NIP jednostki, której własnością były. Ustawa centralizacyjna pozwalała na ich dalsze użytkowanie, ale tylko do 31 grudnia 2018 r. Od 1 stycznia 2019 r. zatem tego rodzaju kasy co do zasady powinny zostać wymienione, a co najmniej przefiskalizowane na NIP gminy. Ustawa centralizacyjna nie została w tym zakresie znowelizowana, więc na ten moment podstaw do używania starych kas jednostek nie ma. Pytanie o racjonalność takiego rozwiązania w kontekście planowanej ogólnokrajowej akcji wymiany kas na kasy online pozostaje retoryczne.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara