VAT

Fiskus też zarobi na nowej opłacie za reklamówki

AdobeStock
Sprzedaż lekkich toreb podlega 23-proc. stawce VAT. Opodatkowana będzie też wprowadzona od 1 stycznia 2018 r. opłata recyklingowa.

Od poniedziałku obowiązują przepisy wprowadzające tzw. opłatę recyklingową. Będzie ona pobierana od lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, oferowanych przy zakupach. Stawka opłaty recyklingowej za jedną sztukę cienkiej reklamówki to 20 gr. Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że na nowej opłacie zarobi też skarbówka. To wniosek z pisma zamieszczonego na stronie internetowej resortu, który odniósł się do podatkowych aspektów proekologicznego rozwiązania.

Wynika z tego, że opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, jest wliczana do podstawy opodatkowania. Sama dostawa podlega zaś opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT.

W praktyce oznacza to, że od opłaty recyklingowej trzeba naliczyć VAT. Jeśli sklep zdecyduje się na pobieranie od klientów jedynie równowartości nowej opłaty i ich będzie obciążał VAT, to za reklamówkę trzeba będzie zapłacić dodatkowe 5 gr (20 gr opłaty + 5 gr VAT – w sumie 25 gr). Gdy reklamówki są odpłatne, to ich cena wzrośnie o opłatę recyklingową i wyliczony od niej VAT.

Resort finansów zaznaczył, że podobne rozwiązanie funkcjonuje w innych krajach wspólnoty, w których wprowadzono opłaty za torby z tworzyw sztucznych. Tam również są one wliczane do podstawy opodatkowania VAT.

W komunikacie przypomniano też, że sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy zwykłym konsumentom podlega ewidencjonowaniu na kasach fiskalnych na zasadach ogólnych.

Na paragonie znajdzie się jednak jedynie informacja o należności za sprzedaż torby (podobnie na fakturze), bez konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.

Ministerstwo Finansów nie przewiduje problemów z wyliczeniem tej należności. W jego ocenie kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do ustalenia w łatwy sposób – poprzez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty za 1 torbę (20 gr). Gwarancją tego ma być to, że paragon i faktura zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb.

Przypomnijmy: opłatą recyklingową w wysokości 20 gr plus VAT objęte są najpopularniejsze w polskich sklepach lekkie torby o grubości do 50 mikrometrów. Opłatę będą pobierać przedsiębiorcy prowadzący sklepy detaliczne czy hurtowe. Będą ją płacić do 15 marca roku następującego po tym, w którym została pobrana. Pierwszy raz przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepy i oferują klientom foliówki objęte opłatą recyklingową, wpłacą ją do 15 marca 2019 r.

Opłata, która jest dochodem państwa, trafi na rachunek Ministerstwa Środowiska, 23-proc. VAT naliczony od sprzedaży toreb zasili konto skarbówki.

nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami, DzU z 2017 r. poz. 2056

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL