fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Czy w przypadku zbycia rzeczy używanych nabytych w UE można stosować podatkowanie marży?

Adobe Stock
W przypadku zbycia rzeczy używanych kupionych od podatnika podatku od wartości dodanej można zastosować procedurę VAT marża, jeżeli ich dostawa była zwolniona od tego podatku.

Czy sprzedaż nabytych w celach odsprzedaży towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków nabytych od firm z UE, w sytuacji gdy dostawa tych towarów jest zwolniona z VAT może być opodatkowana w formie VAT marża? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 120 ust. 10 pkt 4 ustawy o VAT, przepisy art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT (regulujące opodatkowanie marży) dotyczą także dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT.

Czytaj też: Opodatkowanie marży także przy sprzedaży towarów nabytych w UE

Opodatkowanie ww. towarów w formie marży jest zatem możliwe również w przypadku ich nabycia od podatników VAT z innego kraju UE, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT.

Przykład:

Spółka (podatnik VAT czynny) kupiła używany samochód od podatnika VAT z Niemiec. Niemiecki sprzedawca naliczył w dokumencie sprzedaży niemiecki VAT, a spółka zapłaciła za nabyty samochód kwotę netto powiększoną o niemiecki VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną z zakupami samochodów używanych, które są przeznaczone do dalszej odsprzedaży (towar handlowy). Spółka sprowadziła nabyty samochód używany z terytorium Niemiec na terytorium Polski i rozliczyła wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

W analizowanej sprawie spółka nabyła samochód używany od podatnika podatku od wartości dodanej, jednak dostawa ta nie była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT ani nie była opodatkowania podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT. Spółka nabyła zatem towar używany od podmiotu innego niż wymieniony w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT i nie będzie uprawniona do zastosowania opodatkowania w procedurze VAT marża przy jego sprzedaży na terytorium kraju. Sprzedając w kraju ten samochód, spółka powinna tę transakcję opodatkować na zasadach ogólnych (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 sierpnia 2015 r., ILPP4/4512-1-155/15-5/BA).

Autor jest doradcą podatkowym

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA