VAT: fiskus wprowadza nową klasyfikację towarów i usług

Nowe zasady deklarowania sprzedaży dla celów VAT przyniosą zupełnie nową klasyfikację towarów i usług. To więcej biurokracji zamiast uproszczeń.

Aktualizacja: 07.08.2019 18:09 Publikacja: 07.08.2019 17:32

VAT: fiskus wprowadza nową klasyfikację towarów i usług

Foto: 123 RF

Likwidacja deklaracji VAT-7 i zastąpienie ich nowym typem plików JPK_VAT – pod takim hasłem Ministerstwo Finansów przygotowuje przyszłoroczną reformę systemu raportowania podatku od towarów i usług. Jednak zanosi się na to, ze pojawią się obowiązki dodatkowego oznaczania niektórych towarów.

Czytaj także: VAT: mała skala wystarczy, by polski fiskus dostał podatek

Nowy system, który już zyskał nieoficjalną nazwę VDEK, przewiduje podawanie dość dużej dawki informacji o wszystkich towarach i usługach z biznesu podatnika. To było już wiadomo z poprzednich wersji rozporządzenia wykonawczego. Jednak w najnowszej, datowanej na 29 lipca, pojawia się obowiązek oznaczania towarów według nieznanej dotychczas klasyfikacji. Nie jest to PKWiU ani CN, lecz dwucyfrowe kryptonimy. Przykładowo, alkohole trzeba będzie oznaczać symbolem „01”oleje opałowe „03”, pojazdy i części samochodowe „07”, budynki i budowle „10”, a niektóre usługi niematerialne (np. doradcze, księgowe, prawne i reklamowe) – „12”.

Do oznaczeń liczbowych mają dojść jeszcze literowe, dotyczące typów transakcji albo form rozliczeń. Symbolem „MPP” mają być oznaczone transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności, sprzedaż wysyłkowa za granicę – „SW”, a transakcje łańcuchowe „TL”. Tych i innych oznaczeń liczbowych i literowych ma być w sumie aż trzydzieści.

W uzasadnieniu rozporządzenia Ministerstwo Finansów zauważa, że wprowadzenie obowiązku dodatkowego oznaczania dotyczy sprzedaży towarów i usług wrażliwych i umożliwia lepszą kontrolę nad stosownymi rozliczeniami VAT. Na przykład dodatkowe oznaczenie sprzedaży wysyłkowej ma ułatwiać, jak to określono w uzasadnieniu, „nadzór i kontrolę nad limitami dostaw towarów”. Przypomniano przy tym, że podatnik ma prawo opodatkować sprzedaż wysyłkową w kraju, do momentu, w którym nie przekroczy określonego limitu ustanowionego przez dane państwo członkowskie.

Jak zauważa Marcin Kaczanowicz, doradca podatkowy w kancelarii Independent Tax Advisers, nowe zasady deklarowania danych podatnika dla celów VAT miały być uproszczeniem, ale wydaje się, ze projekt rozporządzenia zapowiada coś wręcz przeciwnego. – Wprowadzenie dodatkowych oznaczeń kodowych towarów i usług zwiększa przecież biurokrację – twierdzi ekspert. Jego zdaniem, można by było zrozumieć dodatkowe oznaczenia dla towarów wrażliwych, ale zaproponowany katalog oznaczeń dotyczy także np. pojazdów samochodowych czy budynków, które nie są objęte specjalnymi reżimami podatkowymi.

- Nowa klasyfikacja być może nie będzie kłopotem dla małych firm sprzedających niewiele rodzajów towarów czy świadczących tylko kilka usług. Jednak np. dużym hurtowniom towarów może być już trudniej – ocenia Kaczanowicz. Dodaje, że dużym wyzwaniem może się też okazać opracowanie i wdrożenie systemu informatycznego przygotowującego deklaracje VDEK z wszystkimi nowymi kodami .

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r., podobnie jak uchwalone już zmiany ustawy o VAT, wprowadzające system VDEK. We środę MF opublikowało też projekt stosownych wymogów technicznych (chodzi o tzw. strukturę XSD pliku JPK).

Etap: konsultacje publiczne

VAT
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego