fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Firma dostanie ostrzeżenie od skarbówki o ryzyku udziału w karuzeli VAT

Fotolia.com
Skarbówka będzie ostrzegać przedsiębiorców, że grozi im udział karuzeli podatkowej. Zarekomenduje im działania zmniejszające ryzyko, przede wszystkim stosowanie mechanizmu podzielonej płatności VAT na rzecz danego kontrahenta.

Krajowa Administracja Skarbowa wdraża nowe rozwiązanie mające chronić uczciwych podatników przed nieświadomym uwikłaniem w oszustwa VAT. Za kilka tygodni ma ruszyć  program ostrzegania przedsiębiorców (POP), oparty na danych z Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz systemu teleinformatycznego do walki z oszustwami podatkowymi (STIR).

Firmy będą otrzymywać ostrzeżenia w formie listu poleconego. KAS będzie je wysyłać na jak najwcześniejszym etapie, gdy stosowana przez skarbówkę analiza wskaże bardzo wysokie ryzyko, iż relacje z danym podmiotem mogą być elementem łańcucha karuzeli VAT.

- To znacząca zmiana w relacji z przedsiębiorcami . Będziemy kierować do nich pisemne ostrzeżenia o wystąpieniu ryzyka w łańcuchu dostaw,  wraz z rekomendacją konkretnych rozwiązań, które zminimalizują to ryzyko -  mówi zastępca szefa KAS  Paweł Cybulski.

Chodzi przede wszystkim o zastosowania mechanizmu podzielonej płatności przy zapłacie na rzecz konkretnego kontrahenta, czyli przelaniu kwoty netto na rachunek rozliczeniowy, a kwoty VAT na specjalny rachunek VAT. Takie rozwiązanie uchroni nabywcę przed solidarną odpowiedzialnością oraz przed sankcjami wynikającymi z ustawy o VAT.

Marcin Kopczyk dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów wyjaśnia, że celem KAS nie jest ingerowanie w procesy gospodarcze. Po otrzymaniu informacji przedsiębiorcy będą mogli podjąć działania pozwalające zweryfikować rzetelność kontrahentów i zabezpieczyć się przed udziałem w nielegalnym procederze. Nie muszą odstępować od transakcji.

- Nie naruszymy tajemnicy skarbowej, jeśli wskażemy, że ryzykowne są konkretne transakcje z konkretnym podmiotem.– mówi Marcin Kopczyk.

Co w przypadku, gdy firma zignoruje ostrzeżenie? – Mówimy o wysokim ryzyku. W takim przypadku kontrola będzie badać, czy przedsiębiorca dochował należytej staranności – wyjaśnia.

Administracja Skarbowa zaznacza, że podobny mechanizm ostrzegania przedsiębiorców funkcjonuje już w Holandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce dzięki wdrożeniu JPK i STIR liczba karuzel podatkowych znacząco się zmniejszyła, jednak przestępcy także potrafią dostosować się do zmieniającej rzeczywistości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA