fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Rozrywka dla dzieci z preferencyjną stawką VAT

123rf
Do opłaty za wstęp na salę zabaw, gdzie wszystkie dzieci korzystają z tych samych atrakcji, ma zastosowanie obniżony, 8-proc. VAT.

Fiskus przegrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór o stawkę VAT od wstępów do tzw. klubików dziecięcych.

Rozrywka i zabawa

Sprawa dotyczyła spółki, która posiada salę zabaw wyposażoną m.in. w zjeżdżalnie, labirynty, trampolinę, baseny z piłeczkami, ściankę wspinaczkową, gry edukacyjne.

We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że świadczy też usługi organizowania imprez dla grup (np. z okazji urodzin, imienin). Wstęp dla nich jest droższy niż indywidualny, ponieważ w cenę wliczone są usługi gastronomiczne. Ponadto niektóre atrakcje dostępne są za dodatkową opłatą, np. popisy klauna, malowanie buziek. Podatniczka zapytała, jaką stawką VAT ma opodatkować wstęp do sali zabaw grupy zorganizowanej, dodatkowe atrakcje i pozycje menu.

Sama uważała, że wstęp do sali zabaw korzysta z obniżonej, 8-proc. stawki VAT. Taką możliwość przewiduje art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, który pozwala objąć preferencją usługi wymienione w załączniku nr 3. Firma podkreśliła, że pod pozycją 183 załącznika wymieniono wstęp do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne, a pod pozycją 186 – usługi związane z rekreacją wyłącznie w zakresie wstępu. W jej ocenie sala zabaw (bawialnia) mieści się w ich zakresie. Obniżoną stawką objęte są też dodatkowe atrakcje jako usługa kompleksowa.

Fiskus odpowiedział, że za usługi związane z wstępem można uznać wyłącznie udostępnienie wejścia na podstawie nabytych biletów wstępu, czyli ograniczają się do tzw. uczestnictwa biernego.

Ta argumentacja nie przekonała Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jego zdaniem wstęp nie ogranicza się jedynie do biernego uczestniczenia w jakiejś imprezie. Opłata za wstęp na imprezę okolicznościową organizowaną na sali zabaw oznacza otrzymanie w ramach takiej usługi nie tylko wejścia, ale też skorzystania ze znajdujących się tam urządzeń czy dodatkowych usług. Przy czym w ocenie WSA dodatkowe usługi nie zmieniają charakteru kompleksowej usługi głównej, tj. imprezy o charakterze rekreacyjnym.

Utrzymując w mocy to orzeczenie, NSA ze względów formalnych nie zajął się kwestią kompleksowości spornych świadczeń. Co do zasady nie miał jednak wątpliwości, że opłaty za wstęp na salę zabaw, gdy wszystkie dzieci korzystają z tych samych atrakcji, mogą być objęte 8-proc. VAT.

Dostęp dla ogółu

– Pojęcie „wstęp” należy tłumaczyć zgodnie ze zwyczajnym znaczeniem – mówił sędzia NSA Roman Wiatrowski, odwołując się do orzecznictwa europejskiego.

Zdaniem sądu czynne korzystanie nie wyklucza preferencji. Ważne, żeby było ogólnodostępne, takie samo dla wszystkich, a nie zindywidualizowane.

– Forsowany przez fiskusa podział uczestnictwa na bierne, np. w teatrze, i na czynne, np. w klubach fitness, nie ma oparcia w przepisach – podkreśla pełnomocnik skarżącej spółki Przemysław Więcek, doradca podatkowy z firmy Lizyngodar.

W jego ocenie NSA trafnie zauważa, że obniżona stawka VAT dotyczy usług rozrywki i rekreacji. W opłacie za wstęp do sali zabaw mieści się więc także korzystanie z urządzeń obiektu, takich jak kręte zjeżdżalnie, labirynty, trampoliny. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt: I FSK 1401/14

 

Mirosław Siwiński - radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Prof. W. Modzelewskiego
 
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w pełni zasługuje na aprobatę. Zwłaszcza że jest do pewnego stopnia wyrazem linii orzeczniczej wynikającej z wyroku z 30 stycznia 2014 r. (sygn. akt I FSK 311/13. Omawiane orzeczenie prezentuje najkorzystniejszą interpretację usług „w zakresie wstępu” słusznie popartą wyrokiem C-3/09. Brak możliwości zindywidualizowania otrzymanych świadczeń przemawia bowiem za stosowaniem stawki obniżonej. Należy jednak zwrócić uwagę, iż organy podatkowe – czego dowodem jest ta sprawa – dalej nie respektują jednolitego co do zasady poglądu sądów administracyjnych. Z tego powodu, niestety, spodziewać się należy, że za wszelką cenę będą się starały wykazać zindywidualizowane świadczenia w konkretnych stanach faktycznych.
 
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA