fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Zmiany na mapie administracyjnej Polski

www.sxc.hu
Będą nowe miasta. Wprowadzono zmiany granic niektórych gmin i nazw miejscowości.

1 stycznia 2016 r. pojawią się tradycyjne już zmiany na mapie administracyjnej Polski.

Dzięki czterem nowym miastom ich ogólna liczba wzrośnie do 919. Są to Siedliszcze w powiecie chełmskim w woj. lubelskim, w którym zresztą przybędą jeszcze dwa inne miasta: Urzędów w powiecie kraśnickim i Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim. Czwarte nowe miasto położone jest w Wielkopolsce, w pow. jarocińskim. To Jaraczewo.

Powrót do historii

Jaraczewo do 1934 r. miało prawa miejskie, jest to zatem powrót do miejskiej ligi. Podobnie jest z większością nowych miast, które w ostatnich kilkudziesięciu latach odzyskują ten status.

Urzędów lokował w miejscu osady targowej król Władysław Jagiełło w 1405 r. i był miastem Korony Królestwa Polskiego. Prawa miejskie stracił zaś, jak kilkadziesiąt miast tzw. Kongresówki, po powstaniu styczniowym, tj. w 1870 r., w ramach szykany za pomoc powstańcom.

– Nigdy nie powinniśmy stracić praw miejskich,więc ich odzyskanie było dla nas sprawą ambicji – mówi „Rzeczpospolitej" Jan Woźniak, wójt Urzędowa, a od 1 stycznia burmistrz.

Miasteczko odzyskało prawa już przy pierwszym podejściu, ale od lat inwestowało w infrastrukturę. Będzie liczyć 1,8 tys. mieszkańców, a wraz z przedmieściami ok. 4 tys. Przyszły burmistrz liczy, że dzięki prawom miejskim Urzędów uzyska dofinansowanie na rewitalizację zabudowy, a jednocześnie uspokaja mieszkańców, z których znacząca większość opowiedziała się za zmianą, że nowych podatków nie będzie.

Aby miejscowość mogła uzyskać status miasta, musi posiadać niezbędną i dominującą miejską infrastrukturę. Starania należy rozpocząć już na początku roku, gdy po odpowiednich konsultacjach z mieszkańcami rząd rozpatruje wnioski i wydaje rozporządzenie do 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia następnego roku.

Noworoczne zmiany to też kilkadziesiąt korekt granic gmin oraz ustaleń w urzędowym nazewnictwie miejscowości bądź obiektów geograficznych. Do głośnych należy skrócenie nazwy Stargardu Szczecińskiego, miasta liczącego 70 tys. mieszkańców na Pomorzu Zachodnim, na Stargard, a wśród mniej znanych ustalenie nazw sztucznych zbiorników: na Nysie Kłodzkiej pod Paczkowem na Zalew Paczkowski i na Sonie w pow. płońskim na Zalew Nowomiejski.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości jest już podpisane i czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Czasem trudne korekty

Do ostatnich dni odchodzącego roku nierozstrzygnięta była kwestia dwóch nowych gmin, jakie powołał poprzedni rząd rozporządzeniem z 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa – wyłączonej z gminy Kamienica w województwie małopolskim – oraz gminy Grabówka, wykrojonej z gminy Supraśl na Podlasiu.

W obu gminach był opór. W gminie Kamienica w referendum wzięło udział tylko 13,6 proc. uprawnionych, więc było nieważne, z kolei w gminie Supraśl głosowało 62 proc. mieszkańców, ale 55 proc. było przeciw dzieleniu gminy.

Tymczasem w grudniu sprawa nabrała tempa: stały Komitet Rady Ministrów rekomendował Radzie Ministrów uchylenie lipcowego rozporządzenia. W tej sytuacji byłoby w Polsce łącznie 2478 gmin wszystkich typów.

Zmiany na mapie administracyjnej niosą pewne wydatki na zmianę tablic czy dowodów – tu mieszkańcy są zwolnieni z opłat. Nie zmienia się natomiast uzyskiwanie odpisów aktów stanu cywilnego, tam gdzie zostały kiedyś sporządzone, tam zostają.

– Gdy dochodzi do przesunięcia miejscowości do innej gminy, za czym może pójść zmiana urzędu stanu cywilnego – wskazuje Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze – nowy akt należy sporządzać już w nowym USC.

podstawa prawna: rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lipca 2015 r. DzU z 31 lipca 2015 r. poz. 1083

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA