Czy można zróżnicować opłatę miejscową

- Wójt planuje zmienić od nowego roku uchwałę w sprawie opłaty miejscowej. Dotychczas była jedna stała stawka dla wszystkich osób przybywających w celach turystycznych do gminy. Planuje się jednak zróżnicowanie opłaty na grupy wiekowe, aby w ten sposób zachęcić więcej potencjalnych turystów z dziećmi, i tak – np. dla osób do 16 roku życia 50 proc. opłaty podstawowej, pozostali 100 proc. opłaty. Czy będzie to legalne rozwiązanie – pyta czytelnik.

Publikacja: 14.12.2020 17:15

Czy można zróżnicować opłatę miejscową

Czy można zróżnicować opłatę miejscową

Foto: AdobeStock

Analizę zapytania należy przeprowadzić w kontekście stosownych regulacji prawnych ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.).

Tytułem przypomnienia warto wskazać, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy – rada gminy może wprowadzić opłatę miejscową. Opłatę miejscową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów