Czy byłego wójta obowiązują ograniczenia antykorupcyjne

Przez rok od zaprzestania pełnienia funkcji byłego włodarza obowiązuje zakaz zatrudniania się u przedsiębiorców, których sprawy rozstrzygał. Przez 3 lata nie może przyjmować od takich podmiotów świadczeń na preferencyjnych zasadach.

Publikacja: 09.12.2018 05:15

Czy byłego wójta obowiązują ograniczenia antykorupcyjne

Foto: 123RF

Po ostatnich wyborach część włodarzy straciła swoje funkcje. Nie oznacza to jednak, że mają oni pełną dowolność w działalności biznesowej i zawodowej. Nawet po zakończeniu wykonywania obowiązków, byłego wójta i byłego zastępcę wójta nadal obowiązują ograniczenia o charakterze antykorupcyjnym.

Czytaj także: Jak stosować przepisy antykorupcyjne w samorządach

Ograniczenia dotyczące zatrudnienia

Zgodnie z art. 7 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne:

- wójt, zastępca wójta,

- skarbnik i sekretarz gminy,

- kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członkowie organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz

- inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta

nie mogą – przed upływem roku od zaprzestania zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji – być zatrudnieni lub wykonywać innych zajęć u przedsiębiorcy, jeżeli brali udział w wydaniu rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach dotyczących tego przedsiębiorcy. Nie dotyczy to decyzji administracyjnych w sprawie ustalenia wymiaru podatków i opłat lokalnych, z wyjątkiem decyzji dotyczących ulg i zwolnień w tych podatkach lub opłatach.

W uzasadnionych przypadkach zgodę na zatrudnienie przed upływem roku może wyrazić komisja powołana przez Prezesa Rady Ministrów. Organizację pracy tej komisji określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 30 kwietnia 1998 r.

Przykład:

Załóżmy, że wójt poprzedniej kadencji - przed upływem roku od zaprzestania pełnienia funkcji wójta – zechce zatrudnić się (lub wykonywać inne zajęcia) u przedsiębiorcy, któremu wydał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Będzie to dopuszczalne tylko za zgodą komisji powołanej przez Prezesa Rady Ministrów. Wniosek o zgodę należy skierować do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa), a kancelaria przekaże wniosek przewodniczącemu komisji. Przewodniczący komisji wyznaczy skład do rozpatrzenia tej sprawy (komisja rozpatruje sprawy w 3-osobowych składach), w tym przewodniczącego składu, i przekaże mu wniosek. Natomiast przewodniczący składu wyznaczy termin i miejsce posiedzenia, zawiadamiając o tym pozostałych członków składu. Posiedzenia składu odbywają się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do postępowania przed komisją stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Decyzje komisji są podejmowane zwykłą większością głosów. Decyzja komisji powinna zapaść w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o wyrażenie zgody i jest ostateczna (nie przysługuje od niej odwołanie). Za zatrudnienie byłego wójta bez wymaganej zgody komisji, przedsiębiorcy grozi kara aresztu albo kara grzywny.

Zakaz przyjmowania świadczeń

W art. 24m u.s.g. przyjęto także, że:

- wójt, zastępca wójta,

- skarbnik i sekretarz gminy,

- kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz

- osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta

nie mogą przyjąć jakiegokolwiek świadczenia o charakterze majątkowym, nieodpłatnie lub odpłatnie w wysokości niższej od jego rzeczywistej wartości, od podmiotu (bądź podmiotu od niego zależnego), jeżeli brali udział w wydaniu rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach dotyczących tego podmiotu i mieli bezpośredni wpływ na treść wydanego rozstrzygnięcia. Zakaz ten obowiązuje nie tylko w trakcie pełnienia funkcji lub trwania zatrudnienia, ale także przez 3 lata po zakończeniu pełnienia funkcji lub ustaniu zatrudnienia. W sytuacji, gdy np. zastępca wójta przestał pełnić tę funkcję, ale nie nastąpiło rozwiązanie jego stosunku pracy, to wskazany wyżej 3-letni okres rozpoczyna bieg po zakończeniu pełnienia funkcji, a nie po ustaniu zatrudnienia.

Podmiotem zależnym, o którym mowa w omawianym przepisie, jest podmiot, w którym:

- przedsiębiorca posiada – bezpośrednio lub pośrednio – większość głosów w jego organach, także na podstawie porozumień z innymi wspólnikami i akcjonariuszami,

- przedsiębiorca jest uprawniony do powoływania albo odwoływania większości członków organów zarządzających podmiotu zależnego bądź

- więcej niż połowa członków zarządu przedsiębiorcy jest jednocześnie członkami zarządu albo osobami pełniącymi funkcje kierownicze w podmiocie pozostającym z tym przedsiębiorcą w stosunku zależności.

Zakaz przyjmowania świadczeń majątkowych nie dotyczy:

- nabycia przedmiotu lub usługi dostępnych w ramach publicznej oferty,

- przedmiotów zwyczajowo wykorzystywanych w celach reklamowych i promocyjnych oraz

- nagród przyznawanych w konkursach na działalność artystyczną.

Ważne przepisy

art. 24m, art. 26-26a, art. 28e-29a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.),

art. 7, art. 15 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1393),

rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 30 kwietnia 1998 r. w sprawie organizacji pracy, składu oraz zasad wynagradzania członków komisji rozpatrującej wnioski o wyrażenie zgody na zatrudnienie osób, które pełniły funkcje publiczne (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1453).

Po ostatnich wyborach część włodarzy straciła swoje funkcje. Nie oznacza to jednak, że mają oni pełną dowolność w działalności biznesowej i zawodowej. Nawet po zakończeniu wykonywania obowiązków, byłego wójta i byłego zastępcę wójta nadal obowiązują ograniczenia o charakterze antykorupcyjnym.

Czytaj także: Jak stosować przepisy antykorupcyjne w samorządach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami