Emisja obligacji w uchwale czy budżecie

- Gmina planuje podjąć na początku styczniu uchwałę w sprawie emisji obligacji na sfinansowanie deficytu planowanego. Budżet został już (w grudniu uchwalony na 2021), nie został w nim określony limit zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych. Czy przyjęcie uchwały przez radę gminy będzie legalne i „zastąpi" ten limit? – pyta czytelnik.

Publikacja: 07.12.2020 17:00

Emisja obligacji w uchwale czy budżecie

Foto: Adobe Stock

Analiza zapytania wymaga zasadniczo odniesienia się do stosownych regulacji prawnych ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.). Tytułem wstępu warto przypomnieć o regulacji prawnej, w ogólności dopuszczającej zaciąganie zobowiązań przez jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi w tym zakresie art. 89 ww. ustawy. Z jego treści wynika zaś, że – jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara