Kto udziela upoważnienia dyrektorom gminnych przedszkoli do zwalniania rodziców z opłat

Udzielenie upoważnienia przez radę gminy dyrektorom przedszkoli do zwalniania rodziców z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego, przekracza delegację ustawową zawartą w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Publikacja: 18.11.2019 17:00

Kto udziela upoważnienia dyrektorom gminnych przedszkoli do zwalniania rodziców z opłat

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

- Rada miasta ma przyjąć od 1 stycznia 2020 roku nową uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za wychowanie przedszkolne w publicznych przedszkolach. W projekcie wprowadzono zapis upoważniający dyrektorów tych placówek do udzielania zwolnień m.in. dla rodzin w trudnej sytuacji. Czy będzie to legalne rozwiązanie? Chodzi o zwiększenie sprawności przy udzielaniu zwolnień.

Podstawę prawną do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego stanowi art. 52 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Postanowiono tam, że rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w prowadzonym przez gminę:

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów