Radni Tomaszowa Lubelskiego postanowili, że prawo do korzystania ze świetlic wiejskich przysługuje wszystkim mieszkańcom, przez których rozumie się osoby zameldowane na terenie gminy lub wnoszące opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy. Wojewoda lubelski – organ nadzoru – uznał, że jest to ograniczenie kręgu osób, które mogą korzystać ze świetlic wiejskich. W efekcie regulamin korzystania ze świetlic narusza art. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym wspólnotę samorządową tworzą mieszkańcy gminy. „Zameldowanie" i „wnoszenie opłaty za śmieci" nie determinuje przynależność do niej.

Wojewoda zakwestionował też zapisy regulujące, będące w istocie postanowieniami o charakterze umownym – regulowanym przez strony umowy najmu świetlicy wiejskiej. Chodziło m.in. o nałożenie na wynajmującego świetlicę obowiązku wnoszenia kaucji, poniesienia kosztów tantiem czy wnoszenia opłaty ryczałtowej za zużycie mediów. Wojewoda stwierdził, że postanowienia te nie mieszczą się w zasadach czy też trybie korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej i są sprzeczne z zasadą swobody umów ujętej w art. 353 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią niedopuszczalne jest, aby strony przyszłej umowy nie miały wpływu na jej treść, a uchwała rady narzucała jednostronne rozwiązania.

Wojewoda wskazał, że zawarcie umowy najmu należy do kompetencji organu wykonawczego gminy. Umowa zaś jest dwustronną czynnością prawną równorzędnych podmiotów, zgodnie z zasadą autonomii woli stron. Rada gminy nie jest więc uprawniona do jednostronnego nakładania obowiązków w drodze aktu prawa miejscowego na wynajmującego świetlicę. Postanowienia umowy powinny bowiem być kształtowane przy jej zawieraniu, a nie w uchwale. ©?

Sygnatura akt: PN-II.4131.249.2017