Minimalną treść programu określa art. 5a ust. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej udpw) – patrz ramka. Pominięcie przez radę (sejmik) któregoś z wymienionych elementów programu skutkuje brakiem pełnej realizacji upoważnienia ustawowego, co skutkuje zaś istotnym naruszeniem prawa i stwierdzeniem nieważności podjętej uchwały. Jednostki samorządu terytorialnego popełniają też inne błędy w zapisach programu. Świadczą o tym liczne orzeczenia sądów administracyjnych i organów nadzoru.
Minimalny zakres programuOprócz elementów wymienionych w art. 5a ust. 4 udpw rada/sejmik może uregulować w programie także inne kwestie. Wskazuje na to określenie „w szczególności" zawarte w powyższym przepisie (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego z 2 stycznia 2018 r., nr PN-II.4131.464.2017).
Jednym z elementów uchwały jest określenie celu głównego i celów szczegółowych programu. Wojewoda świ...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.