fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchwały samorządowe nie mogą wychodzić poza ustawowe upoważnienia - wyroki WSA

123RF
Nieprawidłowości w uchwałach organów samorządowych polegają najczęściej na wprowadzaniu dodatkowych wyłączeń czy ograniczeń, których nie ma w ustawach. Jedną z przyczyn może być błędna wykładnia przepisów ustawowych.

Na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku trafiły ostatnio dwie uchwały: Rady Miasta Białystok oraz Rady Miejskiej w Łomży. Tematycznie były od siebie odległe. Pierwsza dotyczyła zasad wynajmowania lokali, druga ustalała, kto może korzystać z bezpłatnych i ulgowych przejazdów komunikacją miejską. Obie połączył fakt, że regulując sferę publiczną, wyszły poza upoważnienia ustawowe.

Minimalne kryterium dochodowe

Ostatni ujednolicony tekst uchwały Rady Miasta Białystok z 5 listopada 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w 2018 r. Kilka miesięcy później prokurator rejonowy zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o stwierdzenie nieważności niektórych paragrafów uchwały.

Zakwestionował głównie § 8 ust. 1, wprowadzający tzw. zdolność czynszową, czyli minimalne kryter...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA