Zmiany w prawie budowlanym: ograniczenia w stwierdzeniu nieważności decyzji budowlanych

Celem nowelizacji prawa budowlanego było wzmocnienie zasady trwałości decyzji administracyjnych. Należy więc przyjąć, że zamiarem ustawodawcy było odniesienie nowych przepisów również do pozwoleń wydanych przed 19 września 2020 r.

Aktualizacja: 14.11.2020 16:02 Publikacja: 14.11.2020 00:01

Zmiany w prawie budowlanym: ograniczenia w stwierdzeniu nieważności decyzji budowlanych

Foto: Adobe Stock

Obowiązujące od 19 września 2020 r., zmiany do ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (PBud), wprowadzają długo wyczekiwane ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności dwóch najistotniejszych decyzji w procesie budowlanym tj. pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Do PBud dodano art. 37b na mocy którego „Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat".oraz art. 59h, który stanowi, że „Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na użytkowanie stała się ostateczna". Oba przepisy przewidują, że w takiej sytuacji będzie miał odpowiednie zastosowanie art. 158 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), z którego wynika, że jeżeli nie można stwierdzić nieważności decyzji, organ ogranicza się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których nie stwierdził nieważności decyzji.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona