- Uchwała rady gminy będąca aktem prawa miejscowego wywiera odmienne skutki prawne w odniesieniu do różnych osób. Jedna z tych osób zaskarżyła tę uchwałę do sądu administracyjnego, ale jej skarga została oddalona. Czy powoduje to, że inne osoby, na których sytuację prawną wpływa ta uchwała, nie mogą już zaskarżyć jej z powodu naruszenia ich indywidualnego interesu prawnego lub uprawnienia?
Nie.
Zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego. Kwestionując uchwałę rady gminy skarżący musi wykazać istnienie bezpośredniego związku między zaskarżonym aktem, a jego konkretną, zindywidualizowaną sytuacją prawną (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 24 lipca 2019 r., II SA/Gd 78/19, LEX nr 2700782...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.