fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Apteki nie mogą dyżurować telefonicznie - wyrok WSA w Poznaniu

Apteka
Fotorzepa / Radek Pasterski
Takie rozwiązanie w nieuprawniony sposób ogranicza możliwość skorzystania z usług farmaceutycznych – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Wojewoda wielkopolski zaskarżył uchwałę Rady Powiatu Chodzieskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych oraz rozkładu pracy aptek w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy na terenie powiatu w 2020 roku. Uchwale zarzucił naruszenie art. 94 ust. 1 i 2 Prawa farmaceutycznego (dalej p.f.), poprzez ustalenie telefonicznych dyżurów aptek. Zdaniem wojewody takie dyżury ograniczają faktyczny dostęp do usług świadczonych przez apteki. Jak zaznaczył, chodzi szczególnie o nagłe i nieprzewidziane sytuacje, w których wymagany jest dostęp do leków.

W odpowiedzi na skargę samorząd podniósł, że nocne dyżury telefoniczne aptek nie ograniczają dostępu do leków, gdyż zainteresowanie nimi o tej porze jest niewielkie.

Czytaj także:

Sąd o dyżurach aptek: zdrowie jest ważniejsze od wyniku ekonomicznego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 205/20) uznał, że zarzut skargi dotyczący pełnienia dyżuru...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA