fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: zawieszenie opłat za parkowanie okazało się nielegalne - wyrok WSA

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Do kompetencji burmistrza nie należy decydowanie o czasowym niewykonywaniu uchwał – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Na początku epidemii koronawirusa i związanego z nim tzw. lockdownu, wiele samorządów w Polsce zdecydowało się na zawieszenie poboru opłat w strefach płatnego parkowania. Jedną z takich spraw pod koniec sierpnia zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Wojewoda śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej Skoczowa, zatwierdzającej zarządzenie burmistrza z 16 marca 2020 roku o zawieszaniu poboru opłat za parkowanie. Jak wyjaśnił, dopuszczalne jest zatwierdzenie przez radę gminy tylko zarządzenia porządkowego burmistrza, które zarówno w dniu wydania jak i w dniu zatwierdzenia odpowiada obu przesłankom określonym w art. 40 ust. 3 ustawy o  samorządzie gminnym, tj. materia podlegająca unormowaniu nie może być uregulowana w innych przepisach powszechnie obowiązujących, a także wprowadzenie określonych norm musi być uzasadnione ze względu na ochronę życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpiec...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA