fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radni nie mogą nakazać prezydentowi, by ograniczył wjazd ciężarówek do miasta - wyrok WSA

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Rada miasta nie jest uprawniona, by zobligować organ wykonawczy do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia czasowego zakazu wyjazdu samochodów o określonym tonażu.

Tak wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Spór rozpoczął się w lutym tego roku, kiedy wojewoda małopolski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa. W uchwale tej pojawił się zapis o podjęciu wszelkich możliwych koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań, mających na celu wprowadzenie czasowego zakazu wjeżdżania do Krakowa, przez teren dzielnicy Prądnik Biały, samochodów ciężarowych o masie całkowitej większej, niż 12 ton.

Ograniczona właściwość rady

Wojewoda uznał, że taka treść uchwały wykracza poza zakres upoważnienia ustawowego przyznanego radzie gminy oraz narusza obowiązujące przepisy prawa w stopniu istotnym, gdyż przywołany w podstawie prawnej art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym nie przyznaje radzie kompetencji do podjęcia uchwały we wskazanym zakresie. Jak przypomniano, do wyłącznej właściwości rady...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA