fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Epidemia koronawirusa nie usprawiedliwia braku podpisów pod wnioskiem w sprawie referendum - wyrok WSA

Adobe Stock
Przepisy tzw. specustawy covidowej nie zawieszały i nie wstrzymywały terminów związanych z uruchomieniem referendum w sprawie odwołania burmistrza.

26 marca tego roku do komisarza wyborczego trafił wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania burmistrza przed upływem kadencji. Opatrzono go informacją, że z powodu epidemii nie zebrano wymaganej liczby podpisów. Wnioskodawcy podnieśli, że jeżeli nie będzie możliwe przeprowadzenie referendum, to wnoszą o zawieszenie terminu zbierania podpisów na kartach poparcia, na czas zagrożenia epidemią.

Brak instrumentów do zawieszenia terminu

Komisarz wyborczy odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum. Wskazał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, inicjator referendum zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego w terminie 60 dni od dnia powiadomienia o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego. Tymczasem pierwsze ograniczenia, dotyczące przemieszczania się osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zacz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA