fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Likwidacja gminy Ostrowice przez długi

AdobeStock
Od Nowego Roku przestanie istnieć gmina Ostrowice. Powodem jest nadmierne zadłużenie.

Ostrowice w woj. zachodniopomorskim przejmą inne gminy. We wtorek Rada Ministrów przyjęła ustawę, która to umożliwi. Jej pełna nazwa to: „o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim".

Dwa lata temu długi tej gminy wyniosły 360,8 proc. planowanych dochodów, a na koniec 2017 r. już 437,3 proc. Z tego powodu w styczniu 2016 r. rząd ustanowił zarząd komisaryczny, a od Nowego Roku, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, ma zostać włączona do sąsiednich gmin.

Projekt przyjęty przez rząd przewiduje, że mienie Ostrowic przejdzie na Skarb Państwa, a gminy, do których zostanie włączona, nie będą obciążone jej długami. Wierzyciele zyskają natomiast prawo do zgłaszania swoich roszczeń wojewodzie zachodniopomorskiemu, a ten je zweryfikuje. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna, wierzyciele Ostrowic będą mogli skierować sprawę do sądu. Przejęte przez Skarb Państwa mienie zostanie nabyte lub nieodpłatnie użyczone gminom, do których zostaną włączone Ostrowice.

Projekt przewiduje zwolnienie nieruchomości Ostrowic z podatku od nieruchomości oraz z podatku leśnego do czasu przekazania ich na własność innym gminom. Rząd chce, by organy gminy Ostrowice zostały rozwiązane. Wygasną także mandaty wójta oraz radnych. Wybory do organów gminy, których terytorium zostanie powiększone w wyniku zniesienia gminy Ostrowice, zostaną przeprowadzone wraz z odbywającymi się jesienią 2018 r. wyborami samorządowymi.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA