Sposoby wyboru sołtysa

Sołtysa można wybrać wyłącznie przeprowadzając wybory. Niedopuszczalne jest obsadzenie tego mandatu bez głosowania, nawet w przypadku zgłoszenia się tylko jednego kandydata.

Publikacja: 05.06.2018 06:20

Sposoby wyboru sołtysa

Foto: AdobeStock

Sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy. Jego organizację i zakres działania po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami wskazuje w statucie rada gminy (art. 35 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.).

Statut sołectwa określa w szczególności:

- nazwę i obszar sołectwa;

- zasady i tryb wyborów organów sołectwa;

- organizację i zadania organów sołectwa;

- zakres zadań przekazywanych sołectwu przez gminę oraz sposób ich realizacji;

- zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów sołectwa;

- art. 35 ust. 3 u.s.g.

Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, zaś wykonawczym –sołtys. Działalność sołtysa wspomagana jest przez radę sołecką (art. 36 ust. 1 u.s.g.).

Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania (art. 36 ust. 2 u.s.g.).

Zatem zarówno sołtys jak i członkowie rady sołeckiej mogą być wybrani wyłącznie po przeprowadzeniu wyborów. Oznacza to, że nawet w przypadku zgłoszenia się tylko jednego kandydata na sołtysa wybory należy przeprowadzić, a odstąpienie od przeprowadzania głosowania jest niedopuszczalne. Potwierdził to wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 29 lipca 2011 r. (sygn. akt NK-N.4131.552.2011.AM5) w którym wskazał, że „przy uchwalaniu statutu sołectwa rada winna pamiętać, że podstawowe zasady wyborów organów sołectwa są ustawowo określone i statut sołectwa nie może ich modyfikować".

Rada gminy nie może zatem w statucie sołectwa wyłączyć trybu wyborczego (głosowania) i określić odmiennego trybu powołania sołtysa. Ponadto rada nie może wskazywać, że w przypadku zgłoszenia się jednego kandydata na sołtysa uważa się go za wybranego, wyborów się nie przeprowadza i obsadza się mandat sołtysa bez głosowania. Stanowisko to potwierdził WSA w Gdańsku w wyroku z 22 marca 2018 r. (sygn. akt III SA/Gd 97/18) w którym orzekł, że „niedopuszczalnym było przyjęcie unormowania statutów sołectw, w świetle których, w przypadku zgłoszenia jednego kandydata i braku dalszych zgłoszeń, zarejestrowanego kandydata uważa się za wybranego i wyborów nie przeprowadza się".

Podstawa prawna: art. 35 ust. 1 i 3, art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1875 ze zm.)

Sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy. Jego organizację i zakres działania po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami wskazuje w statucie rada gminy (art. 35 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.).

Statut sołectwa określa w szczególności:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona