fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak poprawić przejrzystość budżetów obywatelskich

AdobeStock
W budżetach obywatelskich wiele kontrowersji budzą powody odrzucenia zgłoszonych projektów. Niejasne zasady weryfikacji mogą być nadużywane.

Aktywiści z całego kraju zwracają uwagę, że wiele projektów zgłaszanych przez nich do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego jest odrzucanych z wątpliwym uzasadnieniem.

Dużo uznaniowości

Etap zgłaszania projektów i ich weryfikacji stwarza pole do nadużyć. Oceniający projekt urzędnicy mogą uznaniowo eliminować na wejściu te, których realizacja kłóciłaby się z polityką realizowaną przez władze lokalne.

Kiedy w 2018 r. ustawodawca wprowadził do ustaw samorządowych instytucje budżetu obywatelskiego określił także szczegółowo zakres spraw, które muszą zostać uregulowane w prawie miejscowym. Jedną z nich jest określenie „zasad oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania". W praktyce jednak organy stanowiące samorządów często wychodzą poza zakres upoważnienia ustawowego.

Czytaj ta...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA