fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opłaty za przystanki w gminie: kryteria równego traktowania muszą być jasne - wyrok WSA

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
W przypadku uchwały dotyczącej odpłatności za przystanki rada gminy jest zobowiązana do uprzedniej analizy wskazującej, że zastosowanie jednolitej stawki dla wszystkich przewoźników będzie uwzględniać niedyskryminujące zasady.

Uchwały to istotny element lokalnego porządku prawnego. Jako akty prawa miejscowego mają charakter generalny i obejmują swoim zasięgiem wszystkich na obszarze swojego obowiązywania. Radni, który je przygotowują i uchwalają, muszą jednak pamiętać o określonych procedurach i literze prawa. W przeciwnym razie takie uchwały mogą być skutecznie podważane. Potwierdza to sprawa, którą 25 lutego 2021 r. przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Spór dotyczył uchwały, w której rada określiła przystanki komunikacyjne będące własnością lub w zarządzie gminy oraz zasady korzystania z nich przez przewoźników. Wątpliwości prokuratora wzbudziła jednak ustalona w niej stawka opłaty w wysokości 0,05 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym.

Czytaj też: Postój busa kosztuje

W skardze do sądu administracyjnego zarzucił, że wprowadzone stawki mają dyskryminujący charakter. Nie uwzględniają bowiem m.in. wielkości tabor...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA