Opłaty za przystanki w gminie: kryteria równego traktowania muszą być jasne - wyrok WSA

W przypadku uchwały dotyczącej odpłatności za przystanki rada gminy jest zobowiązana do uprzedniej analizy wskazującej, że zastosowanie jednolitej stawki dla wszystkich przewoźników będzie uwzględniać niedyskryminujące zasady.

Aktualizacja: 21.04.2021 11:05 Publikacja: 21.04.2021 02:00

Opłaty za przystanki w gminie: kryteria równego traktowania muszą być jasne - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski

Uchwały to istotny element lokalnego porządku prawnego. Jako akty prawa miejscowego mają charakter generalny i obejmują swoim zasięgiem wszystkich na obszarze swojego obowiązywania. Radni, który je przygotowują i uchwalają, muszą jednak pamiętać o określonych procedurach i literze prawa. W przeciwnym razie takie uchwały mogą być skutecznie podważane. Potwierdza to sprawa, którą 25 lutego 2021 r. przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Spór dotyczył uchwały, w której rada określiła przystanki komunikacyjne będące własnością lub w zarządzie gminy oraz zasady korzystania z nich przez przewoźników. Wątpliwości prokuratora wzbudziła jednak ustalona w niej stawka opłaty w wysokości 0,05 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami