fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co oznacza kontrasygnata skarbnika gminnego

Adobe Stock
W toku kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła skarbnikowi gminy, że nie kontrasygnował umów na używanie samochodów prywatnych przez pracowników do celów służbowych. Czy faktycznie naruszono jakieś regulacje ? Przecież to zobowiązania „własne" pracowników – pyta radny.

Analiza pytania wymaga wstępnie odniesienia się do regulacji prawnych ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) oraz rozporządzenia z 25 marca 2002 r. ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.).

Z art. 33 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że – kierownik urzędu wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Czytaj także:

Czy skarbnik gminy może udzielić kontrasygnaty w dorozumiany sposób

Z kolei, z regulacji wspomnianego rozporządzenia wynika m.in., że – zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, następuje n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA