Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalając skargę na bezczynność prezydenta miasta Katowice. Wyrok może mieć rozległe znaczenie, ponieważ to właśnie biura prasowe, działające m.in. w organach administracji państwowej i samorządowej, są podstawowym ogniwem kontaktu z mediami.
Wypada także zwrócić uwagę, że sąd orzekał nie tylko na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej, ale odwołał się również do regulacji zawartych w – omal już zapomnianym – prawie prasowym z 1984 r.
Zanim skarga trafiła do sąduSprawa rozpoczęła się od wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej zdalnego nauczania. Autorem wniosku wysłanego mailem do biura prasowego Urzędu Miasta Katowice był redaktor naczelny miejscowego portalu internetowego. Dziennikarz zwrócił się o podanie liczby tych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy nie biorą udziału w zajęciach, oraz sposobów przeciwdziałania przez miasto temu zjaw...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.