fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przyczyn uznania decyzji administracyjnej za nieważną jest kilka

Decyzja administracyjna
Decyzja administracyjna
Adobe Stock
Działanie organów, będące przejawem zasady legalizmu, nie oznacza bezwzględnego eliminowania z obrotu wadliwych decyzji po upływie znacznego czasu od ich wydania – wynika z jednego z wyroków NSA.

Celem postępowania nadzorczego jest wyłącznie ocena, czy decyzja objęta tym postępowaniem dotknięta jest jedną z wad kwalifikowanych, o których mowa w art. 156 § 1 pkt 1–7 k.p.a. Katalog tych wad ma charakter zamknięty, co determinuje zakres procedowania organu administracyjnego, a w toku tego postępowania organ nie gromadzi materiału dowodowego i nie przeprowadza nowych dowodów, jak ma to miejsce w zwykłym postępowaniu administracyjnym.

Czytaj także: Czy stwierdzenie nieważności decyzji nie wymaga wcześniejszego wyczerpania toku instancji

Skutki wad

Jego rola ogranicza się wyłącznie do oceny, czy w świetle zgromadzonego w postępowaniu zwykłym materiału dowodowego i obowiązujących w dacie podjęcia decyzji przepisów prawa jest ona dotknięta wadami skutkującymi jej nieważnością; przedmiotem postępowania nieważnościowego nie jest tym samym ponowne rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy, która została już raz rozstrzygnięta decyzją ostateczną (wyrok NSA z 23 czerwca 20...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA