fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Atak hakerów na kancelarie prawnicze w Polsce

123RF
Pod pretekstem udziału w postępowaniu ofertowym polskie kancelarie prawnicze otrzymują linki, które prowadzą do zainfekowanego programu. - To pierwszy tego rodzaju atak - przyznaje ekspert.

Problem opisuje na swoich łamach serwis internetowy ZaufanaTrzeciaStrona.pl. Do redakcji zgłosił się adwokat. Na skrzynkę mailową jego kancelarii trafiła w ubiegłą środę wiadomość z tytułem „Pytanie o współpracę i zakres działalności?". Pod jej treścią podpisał się koordynator techniczny firmy o nazwie EuroLogistic, która rzekomo ma swoją siedzibę w Danii.

Jak podaje serwis ZaufanaTrzeciaStrona.pl, wiadomość ta nie wzbudziła żadnych podejrzeń. Mecenas odpisał wyjaśniając zakres usług kancelarii i przesyłając kilka pytań. W piątek otrzymał kolejną wiadomość zatytułowaną „Eurologistic, szczegóły współpracy dla Kancelarii?".

Na końcu drugiej wiadomości znalazł się link do pliku z szczegółowym rozpisem zadań dla kancelarii. Prawnik wykazał się jednak czujnością, bowiem nie kliknął w niego, ale zgłosił sprawę ekspertom.

Jak się okazuje, gdyby postąpił inaczej zainstalowałby na swoim komputerze plik ze złośliwym oprogramowaniem.

Serwis ZaufanaTrzeciaStrona.pl dokładniej przyjrzał się sprawie, i przyznaje, że osoba, która przygotowała atak na polskie kancelarie wykonała „kawał roboty". Jak czytamy, na potrzeby tej kampanii zarejestrował kilka nie powiązanych ze sobą domen, które umieścił w różnych serwerowniach na całym świecie. Stworzył wiadomości poczty elektronicznej, dbając o ich adekwatność i wiarygodność w oczach odbiorców (adwokat nie widział w nich niczego odbiegającego od normy). Co więcej, posługiwał się w korespondencji dość fachowym językiem.

ZaufanaTrzeciaStrona.pl informuje o co najmniej czterech innych przypadkach ataków na kancelarie prawnicze.

Szymon Kwiatkowski, specjalista ds. marketingu prawniczego przyznaje w rozmowie z rp.pl, iż rzadko kiedy można przeczytać o akcjach hakerskich wymierzonych w konkretne grupy zawodowe. - Tym razem dzięki serwisowi zaufanatrzeciastrona.pl światło dzienne ujrzały działania uderzające bezpośrednio w prawników i kancelarie prawnicze. Pod pretekstem udziału w postępowaniu ofertowym kancelaria w toku wymiany maili otrzymała link, który doprowadzał do pobrania zainfekowanego programu. Jest to zapewne pierwszy tego rodzaju atak na kancelarie prawnicze – mówi ekspert.

Kwiatkowski podkreśla, że otrzymywane przez kancelarie maile były dobrze przygotowane i na pierwszy rzut oka nie budziły podejrzeń.

- Ta sytuacja przypomina prawnikom o tym jak ważne jest zabezpieczenie komputerów i sieci kancelarii. Każe też zastanowić się w jaki sposób, i gdzie przechowywane są dane klientów oraz jaki jest poziom zabezpieczeń – przestrzega Szymon Kwiatkowski z MarketingPrawa.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA