fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy: brak zawiadomienia o przestępstwie to przestępstwo

123RF
Konieczność informowania policji lub prokuratora o przestępstwach spoczywa na „zwykłych obywatelach" i urzędnikach państwowych. O ile obywatele powinni denuncjować sprawców, to urzędnicy są do tego zobowiązani.

Brak odpowiedniej reakcji pracownika państwowego lub samorządowego może spowodować, że on sam popełni przestępstwo. Kodeks postępowania karnego w art. 304 § 2 przewiduje, że urzędy mają składać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa policji lub prokuratorowi. Powstanie takiego obowiązku zależne jest od dwóch warunków wskazanych w tym przepisie:

- przestępstwo musi być ścigane z urzędu;

- wiedza o popełnieniu przestępstwa musi zostać zdobyta w związku z działalnością instytucji.

W polskim prawie karnym przestępstwa dzielone są na ścigane: z urzędu (z oskarżenia publicznego); na wniosek pokrzywdzonego; z oskarżenia prywatnego.

Zasadą jest, że dany czyn jest skarżony z oskarżenia publicznego. W przypadku przestępstw „wnioskowych" lub „prywatnoskargowych" musi istnieć wyraźny przepis wskazujący, że są one ścigane w takim trybie. Jeżeli brak jest takiej klauzuli oznacza to, że samo podjęcie informacji o przestępstwie jest wystarczające do ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA