fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kto ma prawo wiedzieć o chorym urzędniku

Kto ma prawo wiedzieć o chorym urzędniku
Kto ma prawo wiedzieć o chorym urzędniku
AdobeStock
Kierownik urzędu może nie chcieć ujawnić informacji o liczbie pracowników chorych na Covid-19. Upublicznienie danych o zakażeniach może narazić np. wójta lub starostę na zarzut narażania zdrowia mieszkańców lub innych pracowników.

Informacja o liczbie urzędników chorych na Covid-19 jest informacją społecznie istotną. W jej uzyskaniu zainteresowani są przede wszystkim interesanci, którzy w czasie trwania stanu epidemii załatwiali swoje sprawy w urzędach i innych samorządowych jednostkach organizacyjnych. Podobny interes faktyczny występuje też u innych (niezarażonych Covid-19) pracowników tych jednostek. Wszystkie te osoby mają interes w uzyskaniu wiedzy o tym czy były narażone na kontakt z osobą zakażoną. Ponadto dane dot. liczby zachorowań w publicznych placówkach oświatowych są interesujące dla uczących się w nich rodziców dzieci.

Co jest informacją publiczną

Możliwość pozyskania takich danych przez jednostkę uzależniona jest od ustalenia czy informacja o urzędniku/nauczycielu chorym na Covid-19 jest informacją publiczną. Dopiero pozytywna odpowiedź na tak postawione pytanie, umożliwia żądanie udostępnienia tej informacje w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (u.d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA