fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sygnalista w administracji publicznej zgłaszający naruszenia pod ochroną - wywiad z Kamilą Bury

Sygnalistka
Adobe Stock
Budowanie dobrej administracji publicznej to tak naprawdę budowanie zaufania obywateli do demokratycznego państwa prawa – mówi Kamila Bury szef zespołu prawnego w Capgemini, pełniąca funkcję oficera ds. etyki i compliance.

Do 17 grudnia 2021 roku Polska jest zobowiązana implementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, czyli tzw. dyrektywy o sygnalistach. Do czego zobowiązuje ta dyrektywa?

Kamila Bury (szef zespołu prawnego w Capgemini, pełni funkcję oficera ds. etyki i compliance): Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do stworzenia podstaw prawnych dla procedury zgłaszania nieprawidłowości czy nadużyć w instytucjach publicznych i prywatnych. Będzie musiała powstać w każdej instytucji prywatnej – zatrudniającej co najmniej 50 osób i we wszystkich podmiotach prawnych w sektorze publicznym, za wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniej niż 10 tys. mieszkańców.

Instytucje te będą musiały zapewnić sygnalistom narzędzie umożliwiające zgłaszanie nieprawidłowości oraz wyznaczyć osobę zobowiązaną do podejmowania działań w związku ze zgłoszeniami.

Dyrektywa mówi o trzech sposob...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA