fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Brytyjski europoseł mówi o topieniu kutrów rybackich z UE

AFP
Europoseł Partii Brexitu, Robert Rowland powiedział, że kutry rybackie z UE, które przekroczą granicę wyłącznej strefy ekonomicznej Wielkiej Brytanii na wodach otaczających Wielką Brytanię powinny zostać "potraktowane tak samo jak Belgrano". Chodzi o argentyński krążownik zatopiony przez Brytyjczyków 2 maja 1982 roku podczas wojny o Falklandy.

"The Independent" zwraca uwagę, że propozycja Rowlanda oznacza, że brytyjska marynarka wojenna miałaby atakować kutry z UE nawet na wodach leżącej u wybrzeżu Francji Zatoki Biskajskiej (wyłączna strefa ekonomiczna to obszar położony w odległości do 200 mil morskich (370 km) od wód terytorialnych kraju.

Krążownik Belgrano, o którym mówił Rowland, został zatopiony przez brytyjski okręt podwodny w czasie wojny o Falklandy. Na pokładzie krążownika zginęło 323 marynarzy.

"Popieramy wszystkich naszych rybaków i odzyskanie suwerenności nad naszymi wodami. W rejonie 200-milowej wyłącznej strefy ekonomicznej, jakakolwiek cudzoziemska jednostka rybacka powinna być traktowana jak Belgrano!" - napisał Rowland na Twitterze.

Eurodeputowany Liberalnych Demokratów, Chris Davies, nazwał wpis Rowlanda "nowym dnem". - Nawet jako hiperbola jest haniebny. Bez wątpienia Partia Brexitu będzie twierdzić, że nigdy nie było jej intencją wzywanie do mordowania europejskich rybaków - dodał.

- Ale słowa mają znaczenie. Słowa mogą uspokajać i promować zrozumienie, albo zaogniać i inspirować nienawić. Partia Brexitu pokazuje jasno, jakie ma stanowisko i ich pozycja jest nikczemna - dodał.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA