fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Niemiecki minister: Zmniejszmy fundusze unijne Węgrom, Polsce

AFP
Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas stwierdził w czwartek, że UE powinna nakładać sankcje i zmniejszać fundusze unijne przyznawane tym członkom, którzy przyjmują ustawy sprzeczne z fundamentalnymi zasadami UE, takimi jak niezależne sądownictwo i wolność mediów.

Maas w rozmowie z ZDF stwierdził, że państwa takie jak Rumunia, Węgry czy Polska otrzymują od UE więcej środków, niż wynosi przekazywana przez nie UE składka, a więc ograniczenie unijnych środków przekazywanych tym krajom może być ważnym środkiem nacisku na nie.

- Są podstawowe, fundamentalne zasady, które wszyscy musimy szanować - dodał Maas.

Jak zaznaczył niemiecki minister finansów w przypadku państw łamiących te zasady należy zastanowić się, czy nie powinny one ponieść finansowych konsekwencji za swoje działania.

Zmniejszanie unijnych funduszy "to jedyny język, który zrozumieją" - stwierdził Maas mówiąc o krajach, które - w jego ocenie - przyjmują ustawy ograniczające np. wolność mediów.

W środę Europejska Partia Ludowa (EPP) zawiesiła członkostwo we frakcji węgierskiego Fideszu Viktora Orbana, w związku ze sprzeciwem wobec polityki węgierskiego rządu, która - w ocenie członków EPP - narusza zasady praworządności.

Z kolei KE znajduje się w sporze z Polską w związku z przeprowadzoną przez PiS reformą sądownictwa, która w ocenie przedstawicieli Komisji może stanowić zagrożenie dla praworządności. 

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA