fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Sondaż: Czy PO powinna poprzeć Krasnodębskiego

Fotorzepa, Robert Gardziński
Czy Platforma Obywatelska powinna poprzeć kandydaturę Zdzisława Krasnodębskiego (PiS) na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Krasnodębski jest kandydatem PiS po odwołaniu Ryszarda Czarneckiego, do którego doszło 7 lutego. Za taką decyzją wobec Polaka opowiedziało się w głosowaniu tajnym 447 europosłów. Przeciwko było 196.

Czarnecki stracił stanowisko po tym, jak porównał europodeputowaną PO Różę Thun do szmalcownika. Wcześniej Thun w dokumencie niemiecko-francuskiej telewizji Arte niepochlebnie skomentowała sytuację w Polsce pod rządami PiS. Czarnecki stwierdził wówczas, że w czasie II wojny światowej „mieliśmy szmalcowników, a teraz mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję".

Obok Krasnodębskiego o stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego będzie się ubiegał Estończyk Indrek Tarand.

W poniedziałek swoją kandydaturę wycofała belgijska polityk Helga Stevens.

O ewentualnym poparciu dla Krasnodębskiego zarząd Platformy Obywatelskiej dyskutował już dwukrotnie – w zeszły piątek i we wtorek. Według nieoficjalnych informacji PO ma ogłosić decyzję w środę wieczorem.

28 proc. badanych uważa, że Platforma Obywatelska powinna poprzeć kandydaturę Zdzisława Krasnodębskiego (PiS) na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. 35 proc. ankietowanych jest przeciwnych temu pomysłowi, a największy odsetek, 37 proc., nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej przeciwnikami tego pomysłu są mężczyźni (41 proc.), badani powyżej 50. roku życia (40 proc.) oraz osoby o wykształceniu wyższym (39 proc.). Taką opinię mają też respondenci o dochodzie od 2001-3000 zł (43 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (38 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Większość Polaków nie ma wątpliwości, że Ryszard Czarnecki słusznie stracił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego po tym, jak porównał europosłankę Różę Thun do szmalcowników – pokazał sondaż przeprowadzony na zlecenie serwisu rp.pl na początku lutego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA