fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Status uchodźcy można było w Niemczech kupić

stock.adobe.com
Skandal korupcyjny w urzędzie ds. imigracji w Bremie sprzyja popularności AfD, która może zostać drugą siłą polityczną.

Jeden z mieszkających od dawna w Niemczech Kurdów miał poważne kłopoty z urzędem do spraw imigracji. Nie otrzymał prawa pobytu i właściwie już dwa lata temu powinien Niemcy opuścić. Dowiedział się jednak, że w Hildesheim działa adwokat Irfan C. Udał się więc do jego kancelarii. Zapłacił tysiąc euro, z ręki do ręki, bez żadnych pokwitowań. Niedługo później był już posiadaczem dokumentu stwierdzającego, że został uznany za uchodźcę. To przepustka do Niemiec prawdopodobnie na całe życie. Dokument został wystawiony w oddziale federalnego urzędu ds. uchodźców w Bremie. – Byłem gotów zapłacić znacznie więcej – przyznał niemieckim mediom zainteresowany.

Do Irfana C. trafił także jego brat. Wpłacił 500 euro zaliczki, a za pozytywne załatwienie sprawy dla całej rodziny miał jeszcze wpłacić 1,5 tys.

Co ciekawe, Kurd, o którym mowa, przedstawił fałszywy syryjski dokument tożsamości. Został wystawiony na terenie kontrolowanym przez samozwańcze tzw. Państwo Islamskie. Nikt się tym faktem nie zainteresował.

Za to prokuratura interesuje się obecnie urzędem ds. uchodźców w Bremie. Podejrzanymi o korupcyjne praktyki jest kilku adwokatów, była już szefowa urzędu, która nie domagała się szczegółowego badania tożsamości wnioskodawców o azyl, oraz zatrudniony w urzędzie tłumacz. Przedmiotem sprawdzania jest 1176 przypadków przyznania azylu.

– To, co działo się w Bremie, przypomina standardy republiki bananowej – podsumował funkcjonowanie urzędu „Der Spiegel".

Cała sprawa ma jednak spore reperkusje polityczne. Liberalna FDP oraz skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyły już wnioski o powołanie komisji Bundestagu, aby dogłębnie wyjaśniła całą sprawę. Jeżeli powstanie, będzie policzkiem dla Horsta Seehofera, szefa MSW.

Były premier Bawarii, który ostro krytykował w ostatnich latach Angelę Merkel za politykę imigracyjną, ma obecnie zamiar przedstawić szereg radykalnych rozwiązań w sprawach azylowych i imigracyjnych.

Ma także na uwadze październikowe wybory w Bawarii. Od ponad pół wieku CSU rządzi landem samodzielnie z wyjątkiem jednej kadencji, gdy zmuszona była podzielić się władzą z FDP. Największym zagrożeniem dla jedynowładztwa CSU jest obecnie AfD. Ma bardziej radykalny program imigracyjny niż CSU, co zwiększa jej atrakcyjność. Im więcej głosów dostanie AfD, tym mniejsze szanse CSU na samodzielne rządy.

AfD stawia wyraźnie nadal na problematykę imigracyjną, starając się rozbudować swój elektorat w całym kraju. Stąd skandaliczna wypowiedź Alice Weidel, szefowej frakcji parlamentarnej AfD, na niedawnym posiedzeniu Bundestagu. Zarzuciła rządowi, że „nieokiełznana imigracja" zagraża przyszłości Niemiec jako kraju dobrobytu. – Nie zapewnią tego dobrobytu burki, chuściane dziewczyny, żyjący z zasiłków muzułmańscy nożownicy i inni ladaco – te słowa Weidel wywołały powszechne oburzenie. Ale też uznanie w kręgu sympatyków partii.

Jest już największą partią opozycyjną i ma szanse na uzyskanie statusu drugiej siły politycznej w Niemczech. Może liczyć obecnie na 15 proc. głosów, podczas gdy SPD na 3–4 punkty procentowe więcej.

– Skandal imigracyjny w Bremie działa niewątpliwie na korzyść AfD, podobnie jak niedawne wydarzenia w schronisku dla uchodźców w Ellwangen, gdzie miał miejsce bunt i starcia z policją – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Jochen Staadt, politolog z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Pierwszą ofiarą popularności AfD może stać się już jesienią tego roku bawarska CSU, partner koalicji rządowej Angeli Merkel.

Według niedawnego sondażu instytutu Emnid 81 proc. Niemców jest zdania, że rząd nie radzi sobie z rozwiązaniem problemu imigracji. Z kolei w sondażu Civey dla „Die Welt" 77 proc. opowiada się za utworzeniem centrów przymusowego pobytu dla imigrantów i uchodźców. Jest to koncepcja przedstawiona niedawno przez ministra Seehofera.

Niemieckie media zastanawiają się, ilu imigrantów w Niemczech otrzymało azyl lub inne dokumenty za pomocą praktyk korupcyjnych. Z oficjalnych danych wynika, że w okresie od stycznia 2015 roku do marca tego roku wydano w Niemczech 1,65 mln decyzji w sprawach azylowych. Z tego zaledwie 0,7 proc. zostało sprawdzonych pod kątem prawidłowości przebiegu całej procedury.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA