fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Meksyk: Zatrzymaliśmy karawanę imigrantów, odsyłamy ich do Hondurasu

AFP
Rząd Meksyku poinformował, że udało mu się w dużej mierze zatrzymać karawanę nielegalnych imigrantów z krajów Ameryki Środkowej, którzy przebrnęli przez rzekę, by dostać się do Meksyku - informuje Reuters.

Karawana, licząca kilka tysięcy osób, w ubiegłym tygodniu opuściła Honduras. Teraz stanowi ona sprawdzian dla strategii prezydenta Meksyku, Andresa Manuela Lopeza Obradora, której celem jest zahamowanie fali imigrantów docierających do USA przez Meksyk.

Mimo iż zapowiadany przez prezydenta USA Donalda Trumpa w kampanii wyborczej mur na granicy USA z Meksykiem ostatecznie nie powstał (ogrodzenie istnieje tylko na niektórych odcinkach granicy), to jednak liczba imigrantów docierających do USA przez Meksyk znacznie spadła w wyniku działań podjętych przez władze Meksyku, chcące uniknąć zapowiedzianego przez Trumpa podniesienia ceł na towary z Meksyku w przypadku dalszego napływu imigrantów przez południową granicę USA.

Szef MSZ Meksyku Marcelo Ebrard powiedział, że w poniedziałek ok. 1000 osób przedostało się do Meksyku przez granicę z Gwatemalą.

Meksyk odesłał już do Hondurasu 219 nielegalnych imigrantów dwoma samolotami. 144 imigrantów odesłano do Hondurasu autobusem.

Meksykański Instytut ds. Migracji zapowiedział, że wkrótce do Hondurasu wylecą kolejne samoloty z nielegalnymi imigrantami.

W poniedziałek informowano o zatrzymaniu 402 imigrantów, którzy trafili do ośrodków dla imigrantów. Nie jest jasne, czy w grupie tej są imigranci odesłani już do Hondurasu.

W poniedziałek na granicy z Gwatemalą doszło do starć sił bezpieczeństwa z imigrantami. W czasie starć co najmniej dwie kobiety zostały rozdzielone ze swoimi małoletnimi dziećmi - informuje Reuters, powołując się na świadków. Funkcjonariusze meksykańskich sił bezpieczeństwa mieli odmówić kobiecie, która prosiła ich, aby mogła poszukać swojej 5-letniej córki, z którą rozdzielono ją w czasie starć.

Jednak Instytut ds. Migracji twierdzi, że nie ma żadnych doniesień o zaginionych nieletnich.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA