fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Macron: Czternaście państw UE godzi się na nowy system relokacji migrantów

Emmanuel Macron
AFP
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował dziś, że czternaście państw członkowskich Unii Europejskiej zgodziło się na nowy "mechanizm solidarności" zaproponowany przez Niemcy i Francję, aby rozdzielić migrantów między wszystkich członków wspólnoty.

Ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych UE spotkali się w Paryżu, aby omówić kwestie imigracji i bezpieczeństwa. Pierwsze rozmowy na ten temat odbyły się w ubiegłym tygodniu w Finlandii.

- Wniosek z porannego posiedzenia jest taki, że 14 państw członkowskich wyraziło zgodę na dokument francusko-niemiecki - przekazał dziennikarzom Emmanuel Macron.

Prezydent Francji nie zdradził szczegółów, ale zapowiedział, że nowe rozwiązanie będzie "szybkie" i "automatyczne".

Źródła bliskie francuskiej prezydencji przekazało agencji Reutera, że przedstawiciele Francji, Niemiec, Finlandii, Luksemburga, Portugalii, Litwy, Chorwacji i Irlandii jasno dali do zrozumienia, że chcą kontynuować prace nad nowym systemem.

W rozmowach nie wziął udziału włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, którego kraj jest na czele napływu migrantów do Europy.

W liście do francuskiego szefa MSW Salvini ostrzegł przed skutkami decyzji podejmowanymi wyłącznie przez Paryż i Berlin. 

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA