Ubezpieczenia

Fundusze emerytalne Pekao pod skrzydła PZU

Bloomberg
Przejęcie przez spółkę należącą do ubezpieczyciela zarządzania funduszami emerytalnymi Pekao to pierwszy krok ku konsolidacji tego typu firm.

Bank Pekao i PZU Życie SA zawarły umowę dotyczącą przejęcia przez PTE PZU zarządzania Otwartym Funduszem Emerytalnym Pekao i Pekao Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (do momentu realizacji postanowień umownych i uzyskania zgód wciąż zarządzać nimi będzie Pekao Pioneer PTE).

Ambitne plany

Pekao zapewnia, że przejęcie zarządzania funduszami przez PTE PZU zapobiegnie sytuacji, w której podmioty związane ze sobą (po przejęciu w czerwcu przez PZU kontrolnego pakietu w Pekao) są akcjonariuszami dwóch PTE. Takiego stanu rzeczy nie dopuszcza ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zgodę musi wydać jeszcze KNF.

To krok oczekiwany i przygotowywany od paru miesięcy. Obecnie w grupie kapitałowej PZU i Pekao istnieją dwa Powszechne Towarzystwa Emerytalne – PTE PZU i Pekao Pioneer PTE. Ich konsolidację w jeden podmiot zapowiadał w połowie roku zarząd PZU. Po reformie OFE jedno już PTE w grupie kapitałowej ma zostać przekształcone w TFI.

– Gdy...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL