fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Ceny OC przestały rosnąć. Na jak długo?

Adobe Stock
Wzrost cen polis OC wyhamował. Jest szansa, że w przyszłości ceny nie będą rosły. Średnia składka płacona przez posiadaczy pojazdów mechanicznych wynosiła w II kw. 2018 r. 574,8 zł i była taka jak w II kw. 2017 r. - podała we wtorek Polska Izba Ubezpieczeń.

Z danych Izby wynika, że zakłady ubezpieczeń zlikwidowały w ciągu pierwszego półrocza 619,6 tys. szkód z OC.

Średnia składka na polisę autocasco w pierwszym półroczu 2018 r. wyniosła natomiast 1225,7 zł. To o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Tu u bezpieczyciele zlikwidowali w ciągu pół roku 382 tys. szkód. - Wzrost cen na rynku OC wyraźnie wyhamował. Wypłaty rosną, ale również mniej dynamicznie, niż 2-3 lata temu. To oznacza, że nie pojawiły się nowe tytuły do wypłat – skomentował Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Prezes zwrócił przy tym uwagę na wydarzenia, które mogą mieć wpływ na ceny polis OC w przyszłości. - Przed nami ważna ustawa, dotycząca regulacji działalności tzw. firm odszkodowawczych. Mimo iż nie dotyczy ona bezpośrednio zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela, może mieć wpływ na rynek OC. Czekamy także na efekty prac nad regulacją zadośćuczynień. Przewidywalność w tym obszarze pozwoliłaby na znacznie większą stabilność cen w przyszłości – stwierdził Grzegorz Prądzyński.

PIU podała też we wtorek dane, z których wynika, że w pierwszym półroczu 2018 r. ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 20,7 mld zł odszkodowań i świadczeń. To o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Z danych PIU wynika ponadto, że ubezpieczyciele zebrali w tym czasie 32,1 mld zł składek, o 1,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Aktywa ubezpieczycieli wspierające gospodarkę i finanse publiczne poprzez krajowe obligacje i inne papiery o stałej kwocie dochodu to 70 mld zł, natomiast 17,2 mld zł aktywów ubezpieczycieli to pieniądze zainwestowane długoterminowo w akcje spółek z GPW i inne papiery o zmiennej kwocie dochodu. Do budżetu państwa firmy ubezpieczeniowe odprowadziły ponad 600 mln zł podatku dochodowego.

Ubezpieczyciele wiążą duże nadzieje z rządowym programem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Program ma zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania na emerytury. Projekt ustawy o PPK jest już w Sejmie. - W parlamencie rozpoczną się wkrótce prace nad ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Z jednej strony będzie to dla ubezpieczycieli nowy produkt, z drugiej jednak, zaprocentują lata doświadczeń, zdobyte przy oferowaniu Pracowniczych Planów Emerytalnych. Dzięki znakomitym kontaktom z pracodawcami, ubezpieczyciele mogą mieć kluczowy udział w budowaniu powszechności długoterminowego oszczędzania Polaków – uważa prezes Prądzyński.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA