fbTrack
REKLAMA

Ubezpieczenia

Tabliczka znamionowa samochodu – jakie informacje zawiera?

Nawet dwa identyczne samochody trudno pomylić – każdy posiada pewną indywidualną cechę. Mowa o tabliczce znamionowej, która – choć niewielka – niesie za sobą wiele cennych informacji. Sprawdź, jakie dane są na niej zawarte i dlaczego ma ona ogromne znaczenie.

Tabliczka znamionowa to niewielki element wykonany z metalu odpornego na uszkodzenia – przede wszystkim wysoką temperaturę otoczenia (przekraczającą nawet 1000oC). Wyposażony jest w nią każdy samochód – zarówno osobowy, jak i ciężarowy, oraz motocykl.

Tabliczka znamionowa – o czym informuje?

Sam fakt, że tabliczka znamionowa jest wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału, świadczy o jej ogromnej roli. Dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie identyfikacji pojazdu, co jest szczególnie istotne np. w przypadku odnalezienia skradzionego auta.

Warto mieć świadomość, że konieczność wyposażenia samochodu w tabliczkę znamionową regulowana jest Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (załącznik nr 4).

Tabliczka znamionowa samochodu musi zawierać podstawowe dane homologacyjne o aucie, do którego została przymocowana. Mowa o takich informacjach jak:

  • nazwa – marka
  • producent
  • numer VIN lub numer podwozia / nadwozia
  • dopuszczalna masa całkowita samochodu
  • dopuszczalne obciążenie osi – podawane w kolejności od przodu do tyłu.

Należy podkreślić, że wszystkie dane dotyczące pojazdu muszą zostać podane w powyższej kolejności. Producent auta nie może ich modyfikować, ponieważ mogłoby to spowodować błędne odczytanie danych.

Warto także mieć świadomość, że tabliczka znamionowa samochodu przedstawia sposób użytkowania pojazdu, sposób jego konserwacji czy naprawy.

Gdzie szukać tabliczki znamionowej?

O ile kolejność podawanych informacji jest regulowana stosownymi przepisami, o tyle o lokalizacji tabliczki znamionowej może zadecydować producent. Ważne jest jednak to, aby została umieszczona w miejscu, które nie ulega zniszczeniu podczas wypadku ani też nie podlega wymianie w przypadku naprawy samochodu. Z tego też powodu zwykle znajduje się na słupku B – części nadwozia między przednimi a tylnymi drzwiami, która podtrzymuje dach.

Czym skutkuje brak tabliczki znamionowej?

W przypadku zakupu pojazdu prosto z salonu samochodowego nie należy obawiać się o brak tabliczki znamionowej. Taka sytuacja może natomiast pojawić się w przypadku nabycia auta używanego. Co wtedy?

Brak tabliczki znamionowej oznacza, że samochód nie przejdzie badania technicznego wykonywanego w stacji kontroli pojazdów. W konsekwencji nie zostanie dopuszczony do użytkowania w ruchu drogowym. Zaś za brak ważnego badania technicznego – w razie kontroli drogowej – będzie grozić ci mandat oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jeżeli zauważysz brak tabliczki znamionowej, wówczas należy jak najszybciej złożyć wniosek o jej wydanie. Dokonasz tego w starostwie powiatowym odpowiednim ze względu na miejsce zameldowania. We wniosku należy uzasadnić swoją prośbę oraz wyjaśnić brak tabliczki. Koniecznością jest także wniesienie opłaty w wysokości 10 zł.

Brak tabliczki znamionowej a ubezpieczenie OC

Wiele osób zastanawia się, czy brak tabliczki znamionowej rzutuje na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. – Cena ubezpieczenia OC nie zależy od posiadania tabliczki. Warto jednak mieć świadomość, że brak tabliczki znamionowej będzie oznaczać brak badania technicznego. To z kolei może spowodować, że ubezpieczyciel pomniejszy kwotę wypłacanego odszkodowania wówczas, gdy okaże się, iż szkody miały związek z nieodpowiednim stanem technicznym ubezpieczonego auta – wyjaśnia przedstawiciel serwisu https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/.

Tabliczka znamionowa samochodu, choć jest niewielkim elementem, odgrywa ważną rolę. Dlatego należy dbać o jej obecność, a w razie stwierdzenia braku – jak najszybciej wyrobić nową. Pozwoli to na uniknięcie konsekwencji finansowych – szczególnie w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym oraz w przypadku kontroli policyjnej.

Materiał Promocyjny  

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA