fbTrack
REKLAMA

Ubezpieczenia

Co wypływa na cenę OC?

OC pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którego zakres – niezależnie od wybranej ubezpieczeniowej – jest taki sam. Nie oznacza to jednak, że ceny również są identyczne. Przeciwnie – różnice w kosztach potrafią być znaczące. Podpowiadamy, od czego zależy cena OC i jak znaleźć najkorzystniejszą polisę.

Kim jest kierowca? Dane właściciela i użytkownika pojazdu a cena OC

Koszt ubezpieczenia OC uzależniony jest przede wszystkim od oceny ryzyka spowodowania kolizji. Im mniej korzystny wynik szacowania, tym wyższą składkę zapłaci kierowca. Ubezpieczyciele oceniają szansę na spowodowanie kolizji samodzielnie, w związku z tym czynniki brane pod uwagę – a więc i wyniki analizy – mogą być różne w każdej z firm ubezpieczeniowych.  

Ubezpieczyciele weryfikują dane właściciela samochodu oraz innych wskazanych przez niego osób, które będą kierować pojazdem. Dlatego też zdarzają się niekiedy nietypowe, dość osobiste pytania. O to najczęściej pytają firmy ubezpieczeniowe:

  • Wiek i doświadczenie kierowcy – im młodszy kierowca i mniejsze doświadczenie za kierownicą, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie sprawcą szkody komunikacyjnej (w oczach ubezpieczycieli).
  • Stan cywilny i liczba posiadanych dzieci – osoby pozostające w związkach małżeńskich, a na dodatek posiadające dzieci, są uważane za rozważniejsze na drodze. Zwłaszcza w tym drugim przypadku zakłada się, że zachowują większy rozsądek i jeżdżą bezpieczniej; dzieci mogą znajdować się w pojeździe.
  • Miejsce zamieszkania lub użytkowania pojazdu – ubezpieczyciele weryfikują je pod względem szkodowości. Najczęściej za jej wzrost odpowiada wysoki poziom zaludnienia na danym obszarze; im więcej mieszkańców, tym więcej samochodów na drodze, a tym samym kolizji.
  • Bezszkodowa jazda – posiadane już zniżki mają ogromny wpływ na zaproponowaną cenę OC. Im dłużej kierowca prowadzi pojazd bez szkód, tym więcej ich zbiera.

Co to za samochód? Dane pojazdu a cena OC

Drugą, równie ważną grupą czynników mających wpływ na wysokość składki OC, są dane pojazdu. W dużej mierze to od kondycji auta i rodzaju zależy prawdopodobieństwo spowodowania kolizji. Na co ubezpieczyciel może zwrócić uwagę?

  • Marka i model – firmy ubezpieczeniowe prowadzą statystyki, na podstawie których weryfikują, które samochody najczęściej powodują szkody. Właściciel pojazdu marki X może więc płacić wyższe OC niż marki Y.
  • Pojemność silnika – im wyższa, tym większa moc, a więc i możliwa prędkość pojazdu. Im większa prędkość, tym z kolei wyższe prawdopodobieństwo spowodowania szkody. Co więcej, większy też będzie jej rozmiar niż w przypadku samochodów o niższej mocy.
  • Przebieg – im wyższy, na tym większe zużycie samochodu wskazuje. To z kolei ma wpływ na jego awaryjność, znacznie zwiększając jej ryzyko.

Jak najlepiej sprawdzić cenę OC? Kalkulator OC/AC

Przed przystąpieniem do zawarcia umowy ubezpieczenia OC z daną firmą, warto sprawdzić ofertę konkurencji. Nie trzeba w tym celu rozmawiać z każdym agentem po kolei. Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC/AC! Po udzieleniu odpowiedzi na zawarte w formularzu pytania, kalkulator wyświetli oferty różnych firm. Tym samym w kilka minut można zweryfikować, która z nich wypada najkorzystniej – a różnice mogą przecież sięgać rzędu kilkuset złotych! Bardzo szybka i dokładna porównywarka OC dostępna jest na stronie KioskPolis.pl. Skorzystanie z niej jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie znacznej kwoty na ubezpieczeniu pojazdu bądź znalezienie oferty wzbogaconej np. o darmowe mini casco czy podstawowy Assistance.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA