fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie? – poznaj rady eksperta

Polisa na życie zapewnia poczucie bezpieczeństwa zarówno ubezpieczonemu, jak i jego najbliższym. W przypadku śmierci lub nieprzewidzianych zdarzeń losowych otrzymane od ubezpieczyciela pieniądze to często najważniejsze wsparcie finansowe, z którego korzystamy, aby łatwiej „stanąć na nogi”.

Wybór ubezpieczenia na życie to zazwyczaj decyzja na wiele lat. Warto pamiętać, że choć ubezpieczenie pociąga za sobą pewne zobowiązania, z drugiej strony zapewnia komfort finansowy, jaki trudno uzyskać bez pokaźnych oszczędności lub wsparcia innych osób.

Odpowiedz na pytanie: „Po co mi ubezpieczenie na życie?”

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę mieć ubezpieczenie na życie? W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby, pracownik ubezpieczyciela dobierze inną polisę. Przykładowo, jeśli obawiasz się sytuacji nieprzewidzianych i nagłych – takich jak śmierć w wypadku samochodowym, zapytaj o tradycyjne ochronne ubezpieczenie na życie. Jest to polisa, która zapewnia pełną ochronę przez z góry określony czas (np. 10 lat), a jednocześnie kosztuje niewiele (np. 40 zł miesięcznie), bowiem nie budujesz kapitału przy polisie, zatem jeśli nic Ci się nie stanie, polisa się zakończy w ustalonym momencie (np. gdy skończysz spłacać kredyt hipoteczny).

Gdybyś jednak chciał zapewnić swoim bliskim ochronę w razie Twojej śmierci, a jednocześnie zgromadzić określoną kwotę na koniec ubezpieczenia, wtedy optymalnym rozwiązaniem będzie kapitałowe ubezpieczenie na życie – np. PZU Więcej niż Ochrona.

A zatem odpowiadając sobie na pytanie, czy moim celem jest zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci, zgromadzenie środków na przyszłe potrzeby lub emeryturę, a może zapewnienie dziecku pieniędzy na start w dorosłe życie – połowę sukcesu mamy za sobą W dalszych kwestiach najlepiej zdać się na agenta ubezpieczeniowego. Omówi on z Tobą szczegółowo sytuację rodzinną oraz finansową, pomoże określić cel ubezpieczenia, a także podpowie, na jaki okres wybrać polisę i dostosuje składkę do Twoich możliwości finansowych.

Co obejmuje standardowe ubezpieczenie na życie?

Śmierć, ciężka choroba, leczenie w szpitalu, niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, - to najpopularniejsze elementy zakresu ubezpieczenia na życie – czyli to, przed czym chcemy się finansowo zabezpieczyć. Oczywiście wielu ubezpieczycieli oferuje jeszcze szerszy, dodatkowy zakres sytuacji objętych ubezpieczeniem, aby jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb. Dzięki temu możemy się ubezpieczyć również na wypadek np. złamania kości, trwałego inwalidztwa spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem lub operacji w szpitalu.

To, na jakich zasadach działa ubezpieczenie oraz kiedy i w jakich okolicznościach otrzymamy wypłatę, jest opisane w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczenia. Znajdziemy tam np. definicje chorób objętych ochroną ubezpieczeniową, dowiemy się też do jakiego wieku można kupić ubezpieczenie, po jakim okresie polisa ulegnie przedłużeniu albo wygaśnie, co się stanie, jeśli spóźnię się z opłaceniem składki itd.

Czy ubezpieczenie na życie jest obowiązkowe?

Ubezpieczenia na życie nie są obowiązkowe, dotyczą bowiem naszego własnego życia. Jeśli nie mamy obaw, jak ułoży się życie naszych bliskich gdy nas zabranie (czy poradzą sobie finansowo), ubezpieczenie może być nam zupełnie niepotrzebne. W innym przypadku warto mieć pewność, że już np. za 30 zł miesięcznie mogę zagwarantować swojej rodzinie kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych, które wypłaci im ubezpieczyciel w razie mojej śmierci.

Jak długo trwa ubezpieczenie na życie?

Możemy się ubezpieczyć na rok (najczęściej jest to minimalny czas), ale również dożywotnio. Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego na jaki okres ubezpieczenia się zdecydujemy.

W przypadku klasycznych ubezpieczeń na wypadek śmierci – kupowane są one najczęściej na okres ok 15 lat. Jeśli to samo ubezpieczenie ma służyć jako zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego (jeśli umrę – ubezpieczyciel spłaci kredyt w banku i mieszkanie staje się wyłączną własnością np. żony lub męża) – wtedy może trwać dłużej, zgodnie z okresem jaki pozostanie do końca spłaty kredytu.

Jeśli planujemy, aby polisa na życie była nie tylko zabezpieczeniem na wypadek śmierci, ale aby zgromadził się na niej również dodatkowy kapitał np. do 55 r. życia – wtedy takie ubezpieczenia trwają zwykle dłużej.

Jeśli chcielibyśmy zapewnić swoim bliskim dożywotnie wsparcie w razie swojej śmierci, najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie na całe życie. W tym przypadku ubezpieczenie będzie działało zawsze (nawet gdy będziemy mieli 100 lat i więcej!), ale składki za nie płaci się znacznie krócej, np. do 70 r. życia).

Niezależnie od tego na jak długie ubezpieczenie się zdecydujemy, zawsze można z niego zrezygnować. Czasem będzie to oznaczało niższą wypłatę niż kwota końcowa, co jest naturalną konsekwencją przerwania założonego okresu ubezpieczenia.

Czy da się połączyć ochronę z oszczędzaniem?

Polisa na życie to często więcej niż ochrona. Indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie to także możliwość oszczędzania na dowolny cel i to bez ryzyka, bo w przypadku zmiennej sytuacji na rynkach finansowych polisa ma gwarancję wypłaty określonej kwoty na koniec okresu ubezpieczenia. Z kolei ubezpieczenie inwestycyjne (z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi) daje możliwość jeszcze szerszego inwestowania środków, wiąże się jednak z potencjalnym ryzykiem utraty wartości tego, co zgromadziliśmy przy polisie.

Ubezpieczenie na życie - jaka jest wysokość składek?

Największy wpływ na wysokość składki za ochronę ubezpieczeniową ma to, jak wysokiej wypłaty świadczenia oczekujemy od ubezpieczyciela w razie naszej śmierci.

Jeśli ma to być kwota 50.000 zł – składka będzie niewielka. Jeśli chcemy, aby nasi bliscy otrzymali 1 mln zł – wtedy składka będzie odpowiednio wyższa. Pamiętajmy, że wpływ na wysokość składki ma również nasz stan zdrowia oraz charakter naszej pracy (inne ryzyko będzie miał pracownik biurowy, a inne np. budowlaniec)

Ostateczną decyzję o wyborze sumy ubezpieczenia (i wysokości składki) podejmuje osoba, która kupuje polisę i zobowiązuje się do regularnego opłacania składek.

Na co zwracać jeszcze uwagę szczególną uwagę?

Przed zawarciem polisy należy zapoznać się z listą okoliczności, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Jedną z nich jest np. sytuacja, gdy ubezpieczony, podczas nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego dozna np. kalectwa, będzie pod wpływem alkoholu.

Jak ubezpieczyć przyszłość dziecka?

Ubezpieczyciele prawie zawsze posiadają w swojej ofercie polisę, której celem jest finansowe zabezpieczenie dla dziecka. Gromadzone przy polisie pieniądze na start w dorosłość mogą być wykorzystanie w dowolny sposób np. na edukację lub zapewnienie środków do życia, jeśli zabraknie ubezpieczonego rodzica. Na rynku dostępne są polisy, dzięki którym dziecko otrzyma kwotę zapisaną w polisie gdy osiągnie 18 lat. Taką polisę może zawrzeć nie tylko rodzic, ale także babcia, rodzice chrzestni lub przyjaciel rodziny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA