fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Austria wzmacnia bezpieczeństwo w kościołach

AFP
Po ataku islamskiego bojownika przed synagogą w Wiedniu, władze Austrii zwiększają ochronę kościołów na wypadek podobnych zdarzeń.

Urodzony w Wiedniu 20-latek półtora roku temu trafił do więzienia, z karą 22 miesięcy pozbawienia wolności, za próbę wyjazdu do Syrii i wstąpienia w szeregi dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wypuszczono go po odbyciu zaledwie jednej trzeciej kary, w grudniu ubiegłego roku.

Na początku listopada w przeprowadzonym zamachu zabił cztery osoby. Zginął z rąk policji.

- Wyniki dochodzenia wskazują obecnie, że nie można wykluczyć, że sprawca chciał celowo szukać ofiar również w kościołach - powiedział minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

- Od dziś będzie więc wzmocniona ochrona obiektów kościelnych - zapowiedział szef austriackiego MSW. Decyzja argumentowana jest możliwą próbą przeprowadzenia kolejnych ataków i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Do tej pory wiele elementów poprzedzających atak pozostaje bez odpowiedzi. Służby nadal nie wiedzą, jak napastnik dostał się do centrum Wiednia.

Władze przyznały, że popełniono "niedopuszczalne błędy" w postępowaniu wywiadowczym w sprawie napastnika, które obejmowały próbę zakupu amunicji na Słowacji oraz spotkanie w Wiedniu ze znanymi zagranicznymi islamistami. Stwierdzono również, że można było go uznać za większe zagrożenie i dokładniej obserwować.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA