fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Chiny blokują sankcje wobec przywódcy "Armii Mahometa"

14 lutego "Armia Mahometa" przeprowadziła zamach na członków indyjskiej formacji paramilitarnej w Kaszmirze. W zamachu zginęło 41 osób.
AFP
Chiny zablokowały sankcje, jakie RB ONZ chciała nałożyć na przywódcę organizacji Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa), Masooda Azhara. JeM to organizacja odpowiedzialna za zamach terrorystyczny z 14 lutego w indyjskiej części Kaszmiru, po którym Indie i Pakistan znalazły się na krawędzi wojny.

Na forum RB ONZ stanął wniosek, przedstawiony przez USA, Wielką Brytanię i Francję, aby zamrozić konta bankowe związane z Azharem i nałożyć na niego zakaz podróżowania. Chiny oświadczyły jednak, że potrzebują więcej czasu na przeanalizowanie wniosku. Już czwarty raz - jak zauważa BBC - Chiny blokują formalne uznanie Azhara za terrorystę na forum RB ONZ.  

Rząd Indii podziękował krajom, które przedstawiły wniosek na forum RB ONZ.

Delhi w wydanym oświadczeniu przekonuje, że będzie nadal działać na "wszystkich możliwych polach, aby zapewnić, że przywódcy terrorystów zaangażowani w haniebne ataki na obywateli Indii, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności".

Przedstawiciele Chin w RB ONZ - jak relacjonuje AFP - podkreślają, że Pekin chce podejść do sprawy w sposób odpowiedzialny i przeprowadzić konsultacje ze wszystkimi zaangażowanymi w nią stronami.

Masood Azhar stworzył JeM w 1999 roku. Indie uważają, że organizacja ta stała m.in. za atakiem na parlament w New Delhi z 2001 roku (JeM odrzucało te oskarżenia). Wkrótce po tym ataku działanie organizacji w Pakistanie zostało formalnie zakazane, ale zdaniem Indii Pakistan nadal wspiera organizację Azhara i udziela schronienia jej członkom.

Jednak - jak zauważa BBC - w przeszłości JeM atakowało też pakistańskie cele wojskowe, a w 2003 roku organizacja usiłowała dokonać zamachu na ówczesnego prezydenta kraju, Perveza Musharrafa.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA