Masters: Wielkie greckie wesele

Pierwszym finalistą turnieju mistrzów ATP został Stefanos Tsitsipas po efektownym zwycięstwie 6:3, 6:4 nad Rogerem Federerem

Aktualizacja: 16.11.2019 19:09 Publikacja: 16.11.2019 17:09

Debiutant kontra 17-krotny uczestnik turnieju mistrzów, ubiegłoroczny mistrz turnieju NextGen ATP Finals kontra sześciokrotny zwycięzca Masters, 21-letni młodzieniec kontra 38-letnia legenda tenisa: papierowych porównań było wiele, na korcie w hali O2 okazało się, że tym razem młodość wzięła górę nad tytułami i doświadczeniem.

Mecz nie był jednostronny, Federer wiele razy, już od pierwszego gema, zmuszał Tsisipasa do obrony wyniku, ale młody Grek miał odpowiedzi na niemal wszystkie takie próby i sam potrafił znakomicie kontratakować. W ostatnim gemie pierwszego seta (13 minut wymian) najpierw obronił dwie piłki mogące dać gema Szwajcarowi, potem aż siedem razy walczył o zwycięski punkt.

W drugim secie raz stracił gem serwisowy, ale zrewanżował się dwoma przełamaniami i wygrał wielki mecz, jeden z najważniejszych w karierze. – Jestem z siebie dumny. Cieszyłem się czasem spędzonym na korcie i niekiedy sam się dziwiłem, jak przetrwalem wszystkie problemy, te piłki na przełamanie serwisu. To była także psychiczna walka. Próbowałem sprawić Rogerowi jak największe trudności, on przecież także grał dobrze – mówił grecki tenisista chwilę po meczu, gdy już przetrwał wielkie greckie wesele z rodzinno-trenerską grupą wsparcia na trybunach.

– Roger Federer i tak pozostanie dla mnie inspiracją. Gra z nim to największy zaszczyt. To był chyba mój najlepszy mecz sezonu. Na takie momenty zawsze się czeka. Od małego chciałem pewnego dnia wyjść na kort i stawić mu czoła, dziś marzenie się spełniło – dodał Tsitsipas, mądrze zyskując przychylność widzów w O2 Arena. W niedzielnym finale zagra z Dominikiem Thiemem lub Alexandrem Zverevem.

Przed meczem Greka ze Szwajcarem pierwszy półfinał rozegrali debliści. Raven Klaasen i Michel Venus pokonali 6:7 (5-7), 7:6 (12-10), 10-6 parę nr 1 na świecie, Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha, mistrzów tegorocznego Wimbledonu i US Open.

Mecz trwał ponad dwie godziny, zdecydowanie najciekawszy był tie-break drugiego seta, w którym Klaasen i Venus przegrywali już 0-4, po czym odrobili straty, obronili dwie piłki meczowe i doprowadzili do rozstrzygającego tie-breaka, granego do 10 punktów. W nim byli już wyraźnie lepsi od Kolumbijczyków i przewagi 5-0 nie roztrwonili.

Finaliści grają razem w Masters drugi rok z rzędu. W 2019 roku wygrali dwa turnieje ATP (w Halle, po pokonaniu pary Kubot/Melo, i w Waszyngtonie). Bilans sezonu mają niezły: 35-17. Ich rywalami będą Łukasz Kubot i Marcelo Melo lub Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut.

> Nitto ATP Finals 2019:

Półfinał singla: S. Tsitsipas (Grecja, 6) – R. Federer (Szwajcaria, 3) 6:3, 6:4.

Półfinał debla: R. Klaasen i M. Venus (RPA, Nowa Zelandia, 5) – J. S. Cabal i R. Farah (Kolumbia, 1) 6:7 (5-7), 7:6 (12-10), 10-6.

Finały (niedziela) – 16.30: Klaasen/Venus – Kubot/Melo lub Herbert/Mahut; 19.00: Tsitsipas – Thiem lub Zverev.