Finały ATP: Nadal wyszarpał pierwsze zwycięstwo

Rafael Nadal wygrał w Masters 6:7 (3-7), 6:3, 7:6 (7-4) trudny mecz z Daniiłem Miedwiediewem, zachował szanse na awans do półfinału i wzmocnił obronę nr 1 na świecie

Publikacja: 13.11.2019 17:33

Dwa miesięce temu grali pięć setów w finale US Open i potrafili podnieść poziom emocji na trybunach do stanów najwyższych, choć może nie zawsze z powodu wybitnej jakości wymian. W Londynie było podobnie – znów wygrał po długim, nierównym meczu Nadal, znów huśtawka nastrojów miała sporą amplitudę, zwłaszcza, gdy w decydującym secie Hiszpan odrobił straty przegrywając już 0:4.

Miedwiediew, choć talentu i wielkich możliwości nikt mu nie odmówi, niekiedy przegrywał sam ze sobą. Nerwy na wierzchu, nagła gestykulacja, wzmożenie pretensji do otoczenia – na pewno mu nie pomogły. Szanse na awans w chwili porażki do końca nie stracił, ale scenariusz najbardziej optymistyczny dla Rosjanina – Tsitsipas wygrywa ze Zverevem i Nadalem, on pokonuje Zvereva, liczą się sety i gemy trójki graczy z jednym zwycięstwem – nie wyglądał na łatwy do realizacji.

Nadal ma już to jedno zwycięstwo i szansę na drugie, w piątek z Tsitsipasem. W środę nikt nie mówił o stanie zdrowia Hiszpana, raczej o pewnych brakach formy i zacięciach w grze, ale nie można wykluczyć, że czas i treningi w hali O2 działają na korzyść lidera rankingu światowego.

W środę Nadal załatwił także ważną sprawę w kwestii walki o nr 1 na koniec roku. 200 punktów rankingowych więcej oznacza, że podniósł mocno poprzeczkę Novakowi Djokovciowi – teraz Serb musi wygrać turniej, by mieć szansę na wyprzedzenie.

W pierwszym meczu deblowym w środę znów przegrała para nr 1 na świecie, tegoroczni mistrzowie Wimbledonu i US Open, Kolumbijczycy Juan Sebastian Cabal i Robert Farah. Zostały im niewielkie szanse awansu, w dodatku nie wszystko zależy od nich. Muszą liczyć na kolejne dwa zwycięstwa francuskiej pary Pierre-Hugues-Herbert i Nicolas Mahut oraz wysoko pokonać w piątek Niemców Kevina Krawietza i Andreasa Miesa.

> Nitto ATP Finals 2019:

Grupa Andre Agassi: R. Nadal (Hiszpania, 1) – D. Miedwiediew (Rosja 4) 6:7 (3-7), 6:3, 7:6 (7-4). Tabela: 1. Zverev 1-0 2:0, 2. Tsitsipas 1-0 2:0, 3. Nadal 1-1 2:3, 4. Miedwiediew 0-2 1:4.

Grupa Maks Mirny: J. J. Rojer i H. Tecau (Holandia, Rumunia, 6) – J. S. Cabal i R. Farah (Kolumbia, 1) 6:2, 5:7; 10-8. Tabela: 1. Herbert/Mahut 1-0 2:0; 2. Krawietz/Mies 1-0 2:1; 3. Rojer/Tecau 1-1 3:3; 4. Cabal/Farah 0-2 1:4.